ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 15:07

BDP heyeti Kuzey Irak'ta görüşmeler yapıyor


 İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın Kandil’deki örgüt yöneticilerine yazdığı mektubu götüren BDP heyeti, bu sabah Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne vardı. Süleymaniye’de Irak Devlet Başkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) lideri Celal Talabani'nin eşi Hiro Talabani, KYB Politbüro üyesi Mele Bahtiyar tarafından karşılanan BDP heyeti, saat 13.00’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkilileriyle toplantı yaptı. BDP'liler, bir soru üzerine, heyetten kimsenin Kandil'e gitmeyeceğini, mektubun muhataplarına ulaştırıldığını söyledi.

Kuzey Irak'taki Kürt haber sitelerine göre, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Eşbaşkan Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Başkanı, Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Eşbaşkan Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ve BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in yer aldığı heyet Süleymaniye kentinde Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin politbüro üyeleriyle bir araya geldi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından DTK Başkanı Ahmet Türk ve Politbüro Üyesi Mele Bahtiyar ortak basın açıklaması yaptı.

Sınır ötesi operasyonları eleştiren Türk, "Kandil'in bombalanması bu süreçte çözüm umudunu kırıyor" dedi. Türk’ün şunları söylediği belirtildi: “Kürt halkı ve Türkiye'deki Kürtler için çok önemli bir süreç yaşanıyor. Bu bizi umutlandırıyor. Barış için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İmralı'da bulunan Abdullah Öcalan hazırladığı projelerle sadece Kürt halkı ve Türk halkı için değil, bütün Ortadoğu'ya barış gelmesi için çaba sarf ediyor. İmralı'da Öcalan'la yaptığımız görüşmeleri ve Öcalan'ın mektuplarında yer alan çözüm projelerini bütün Kürt siyasi taraflara anlatıyoruz. Onların da katkısını istiyoruz. Bu dönemde Kandil'in bombalanması Kürt halkının çözüm sürecinde umutlarını azaltıyor.”

IKYB Politbüro üyesi Mele Bahtiyar’ın ise müzakere yönteminin ön plana çıkarılmasından memnuniyet duyduklarını ifade ettiği belirtildi. Bahtiyar, “Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesi ve Kürtler'in haklarının verilmesini başından beri destekledik. Kandil'in bombalandığı bu günlerde bu heyetin buraya gelmesi çok anlamlıdır. Çatışmasızlık süreci tek taraflı değil çift taraflı olmadır." dedi.

KIŞANAK: KANDİL'LE GÖRÜŞTÜKTEN SONRA DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ

Gazetecilerin sorularını cevaplayan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ise Kandil'le görüştükten sonra gerekli değerlendirmeyi yapacaklarını söyledi. Kışanak, "Kürdistan'ın bütün şehirleri böyle bir şeye ev sahipliği yapabilir. İyi ki Kürdistan var. Kandil'in bombalanmasını doğru bulmuyorum. Ama onlarla görüştükten sonra, net bilgi aldıktan sonra değerlendirme yapacağız." diye konuştu.

Aysel Tuğluk ise çok büyük bir umutla geldiklerini belirterek, "İnşallah iyi bir sonuçla döneriz." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER