ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mart 2013 Pazartesi 15:42

BDP heyeti, Barzani'yle görüştü


Çözüm süreci kapsamında Kuzey Irak'ta bulunan BDP heyeti, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'yle görüştü.
     Barzani'nin Erbil'in 40 km kuzeyindeki Selahaddin bölgesinde bulunan evinde gerçekleşen görüşme 1,5 saat sürdü.
     Görüşmenin ardından Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile birlikte basın açıklaması yapan Barzani, çözüm sürecinin barışla sonuçlanması için üstüne düşen görev neyse yapmaya hazır olduklarını söyledi.
     Daha önce de bunu ifade ettiğini kaydeden Barzani, ''Bu barış sürecini destekliyoruz. Burada bize ne rol düşerse oynamaya hazırız. Ümit ediyoruz ki bu problem barış ve demokrasi çerçevesinde çözülür'' diye konuştu.
     Ahmet Türk ise çözüm süreci kapsamında sürdürdükleri çalışmalara, IKBY hükümeti Başbakanı Barzani görüşmesiyle devam ettiklerini ifade etti.
     Çözüm sürecinin barışa evrilmesi için bütün tarafların hassasiyet göstermesi gerektiğini belirten Türk, ''Sürecin barışla sonuçlanması için siyasi çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Barışla sonuçlandığı takdirde bütün meseleler hallolur. Barışa inanç olursa herşey çözülür'' dedi.
     Basın açıklamasının ardından PKK'nın silah bırakmasıyla ilgili bir soru üzerine Türk, ''İkide bir silahların bırakılması gündeme getirilirse süreç sağlıklı ilerlemez. Barış gelirse zaten silahlar bırakılır'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER