ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 21:44

BDP Diyarbakır'da barış mitingi düzenledi

BDP Diyarbakırda barış mitingi düzenledi


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Diyarbakır'da 'Rojava Devrimini Selamlıyoruz' adıyla miting düzenledi. Mitingde PKK'nın marş olarak kabul ettiği 'Hernepêş' şarkısı okunurken örgüte ait bayrak, flamalar yer aldı.

Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesindeki İstasyon Meydanı'nda yapılan mitingde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Suriye'ye yapılacak askeri bir müdahaleye karşı olduklarını söyledi. Kışanak, Suriye'ye yönelik askeri müdahale politikasının sürdürülmesi halinde bu politikanın bir yenilgi olacağını belirtti. Kışanak, "Çok daha büyük katliam ve iç savaşlar yaşanacaktır. Bunun vebali AK Parti hükümeti boynunda olur. Eğer Türkiye bir rol oynayacaksa siyasi çözüm için oynasın. Barış ve halkların kardeşliği için rol oynasın. Başbakan askeri çözüm olmayacağını bilsin. Varsa bir çözüm siyasetle olacak. Suriye'de kimyasal silah kullanıldı, lanetliyoruz kınıyoruz. Kürt halkı olarak Halepçe'yi yaşamış bir halkız, kitle katliamının ne olduğunu biliyoruz, katliamın karşısında olacağız. Çözüm askeri müdahale ve savaşta değil. Bunu herkesin bilmesi lazım." diye konuştu.

Bugün büyük zulümlerin yaşandığı yerlerin İslam ülkeleri, Afganistan, Mısır, Tunus, Libya ve Suriye olduğunu hatırlatan Kışanak, "Bir bütün olarak İslam coğrafyasında savaş, kavga gözyaşı ve ölüm var. İslam alemi Müslüman halklar bunu hak etmiyor. İslam barış dinidir. Bu konuda rol oynayan, örgütlü olan, tavır koyan ve bu süreçte aktör olan herkese sesleniyoruz, halk bunu hak etmiyor. Mısır ve Suriye bunu hak etmiyor. Kim İslamiyet adına ve İslam halkları adına siyaset yapıyor ve söz söylüyorsa öncelikli olarak barışı savunmalıdır." şeklinde konuştu.

PYD EŞ GENEL BAŞKANI, ESED'İ ELEŞTİRMEKTEN KAÇINDI

Mitinde konuşan terör örgütü PKK'nın Suriye yapılanması PYD'nin Eş Genel Başkanı Asiya Abdullah'ın ise Esed ve Baas rejimi ve bunların yaptığı zulüm ve katliamlara değinmemesi dikkat çekti. Suriye'nin Kamışlo kentinden Diyarbakır'a selam getirdiğini anlatan Abdullah, "Bugün dünya barış gününü barış için mücadele eden Kürt halkı, siyasi partileriyle bütün olarak kutluyorum. Barış ve özgürlük için canlarını feda edenleri anıyor ve onların önünde saygıyla eğiliyorum." dedi.

Ortadoğu'da ve Suriye'de 2,5 yıldır yeni bir sürecin başladığını belirten Abdullah, "Özgürlük, barış için başlayan bu mücadele Ortadoğu'da yüzyıllardır devam eden iktidar güçlerine yönelik başlayan bir süreçtir. Bu halkın devrimini selamlıyoruz. Bugün Ortadoğu'ya barış, özgürlük, demokrasi, eşitlikçi bir sistem olacaksa bu Ortadoğu halkının iradesiyle olacaktır. Bu halkların devrimiyle, demokratik devrimlerle olacaktır. Onun için bugün bölgede yaşananlar tarihidir, önemlidir. Ancak maalesef bazı tehlikeli mücadeleler bölgemizde devam ediyor. Bugün bölgemizde savaş ve çatışmalar var. Günlerce yüzlerce insan ölüyor, binlerce kişi göç ediyor. Köyler tahrip ediliyor. Bunun için bölge üzerinde yürütülen bu siyaset ki barışa ve demokrasiye karşı yürütülen bu siyasete Ortadoğu halkları olarak ortak şekilde karşı durmalıyız." ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar halkların iradesini inkar eden, halkların özgürlük ve barışına karşı çıkanlara ortak şekilde karşı çıkmak gerektiğini dile getiren Abdullah şunları söyledi: "Eğer Ortadoğu'da bir değişim olacaksa biz diyoruz bu değişim Kürtler olmadan olmayacak. Ortadoğu'da Kürt sorunu çözülmezse Ortadoğu'da barış huzur ve özgürlük olmaz. Barışın geleceğini söyleyenler doğru söylemiyor. Demokrasi için mücadele veriyoruz diyenlere soruyoruz; Kürt halkının özgürlüğünü, hakkını tanıyor musunuz tanımıyor musunuz?"
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER