ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 12:52

BBP’liler mahkemeye Evren'i istiyor

BBPliler mahkemeye Evreni istiyor


 Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yardımcısı Remzi Çayır, 12 Eylül 1980 darbesinin mimarı, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın halen sanık sandalyesine oturtulamadığını söyledi. Çayır, “Mahkemede kendileri olması gerekirken, ne yazık ki resimleri var sanık sandalyesinde. Bu, bizim beklediğimiz bir sonuç değil. Bu mahkeme, mutlaka darbecileri yargının karşısına çıkarmalı.” dedi.

12 Eylül 1980 darbesinin 6. duruşması Ankara Adliyesi’nde başladı. Evren ve Şahinkaya’nın, mahkemeye, telekonferans yöntemiyle ifade vermesi bekleniyor. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, davanın görüldüğü adliye bahçesinde basın açıklaması yaptı.

“DARBE KOMİSYONU, İŞİ MAGAZİNLEŞTİRİYOR”

Remzi Çayır, 12 Eylül Referandumu’na, darbecilerinin yargılanmasının önü açılacağı için ‘Evet’ dediklerini hatırlattı. Çayır, 4 Nisan’ın Türk demokrasisi ve millet idaresi açısından bir ilk olduğunu ve darbecilerin mahkeme karşısına çıkacağını umut ettiklerini söyledi. Yapılan eleştirilere aldırmadan, insan hakları, demokrasi ve millet idaresinin yaşatılması adına mücadele verdiklerini belirten Çayır, darbe komisyonunun kurulması için siyasi partileri, Meclis Başkanlığı ve diğer yetkililerle görüştüklerini hatırlattı.

Darbe komisyonunun kurulması fikrinin kendilerine ait olduğunu aktaran Çayır, “Ancak, magazinleştirilmiş bir darbe komisyonundan ziyade gerçekten darbe yapanları, darbeyi teşvik edenleri, darbeden medet umanları, darbeyi kendi çıkar amaçları doğrultusunda kullananların da mutlaka yakasına yapışılması için darbe komisyonunun kurulmasını istedik. Ancak geldiğimiz noktada, ne yazık ki darbe komisyonu işlevini yitirmiştir. Görevini tam anlamıyla yapamadığını, işi magazinleştirdiğini, işi günlük birtakım gülümser haberlere bıraktığını görüyoruz.” diye konuştu.

Kenan Evren ve darbeci arkadaşlarının yargılanması davasında da eleştirilerin geldiğini, ‘Bu dava sembolikti, bu dava darbecileri yargılayamaz’ diyenlere rağmen, ‘darbeciler mutlaka sanık sandalyesine oturmalıdır.’ dediklerini hatırlatan BBP’li Çayır, “Halen gün bugün, darbeciler sanık sandalyesine oturtulamamıştır. Arkadaşlarımızı asanlar, bizlerin on yıllarını on üç yıllarını Mamak mahpushanelerinde çürüten o insanlar, ne yazık ki yine mahkemeden firar etme yollarını bulmuşlar. Mahkemede kendileri olması gerekirken, ne yazık ki resimleri var sanık sandalyesinde. Bu, bizim beklediğimiz bir sonuç değil. Bu mahkeme mutlaka ne yapıp yapıp, darbecileri yargının karşısına çıkarmalı, dönemin mağdurlarıyla bu milletle yüzleştirmeliydi. Bu davanın asıl amacı buydu. Millet, darbecilerle yüzleşecekti. Ne yazık ki bu yapılamadı. Şu anda telekonferans yöntemiyle evden veya bulundukları hastanelerden istedikleri soruya cevap verecekler, istediği soruya cevap vermeyecekler, işi geçiştirip, işi öteleyeceklerdir.” şeklinde konuştu.

Milyonlarca insanı hapishaneye atan, yüzlerce insanı asan bu darbecilerin mahkeme karşısına çıkmasının elzem olduğunu ifade eden Çayır, “Bunu yapamadık. Mahkemenin nezaket göstererek, neredeyse sanıkların lehine bütün avantajları kullanarak sanıkları mahkemeye getirmemesini içimize sindiremedik.” dedi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER