ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 18:55

Bayramoğlu: "Bölünmeyi engelleme adımıdır"

Bayramoğlu: "Bölünmeyi engelleme adımıdır"


Akil İnsanlar Marmara Gurubu üyesi Gazeteci-Yazar Ali Bayramoğlu, "Öfke ile neyi çözebiliriz? Ben bugün atılan bütün adımların Türkiye'nin bütünlüğünü korumak için atılan son büyük ciddi adımlar olduğunu düşünüyorum. Bu bir bölünme değil. Bölünmeyi engelleme adımıdır." dedi.

Bursa'da temaslarda bulunan Akil İnsanlar Marmara Grubu, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Erol Gülmez'e ait E.G Pres Fabrikası'nı ziyaret etti. Hülya Koçyiğit, Yücel Saylan, Ali Bayramoğlu, Levent Korkut ve Mithat Sancak işçilerle bir araya gelip süreç ve çalışmaları hakkında bilgi aktardı.

Kamuoyunda kafa karıştırıcı gerçek olmayan bilgilerin dolaştığını dile getiren gazeteci Ali Bayramoğlu ise, şu görüşleri dile getirdi: "Bir kere bayrak kalkacak, Türk kelimesi kalkacak T.C. kalkacak gibi saçmalıklarını kafanızdan lütfen atın. Böyle bir şeylerin olması, önerilmesi söz konusu değil. En fazla vatandaşlık tanımının Türk olmayanları da içerecek bir şekilde demokratik bir şekilde tanımlanması anayasada söz konusu olacaktır. Türkiye'de şuanda ne bayrak tartışması var, ne de T.C. tartışması var. Ne de Türk kelimesinin tartışması vardır. Eğer buradan yola çıkarsak karşı tarafın veya siyasi iktidarın önermediği, düşünmediği şeyleri onlara atfedersek bir anlamda yel değirmenleriyle savaşmaya başlarız. Kendi öfkemizi başka yere transfer etmeye başlarız. Öfke ile neyi çözebiliriz? Bir arkadaşınız söyledi, 'Açılım bölünmeyi getirecekse ben onu istemiyorum'. Eğer öyleyse ben de istemiyorum. Ama soruyu şöyle soralım. ‘Eğer açılım olmazsa, bu bölünmeyi getirirse ne düşüneceğiz?’ Ben bugün atılan bütün adımların Türkiye'nin bütünlüğünü korumak için atılan son büyük ciddi adımlar olduğunu düşünüyorum. Bu bir bölünme değil. Bölünmeyi engelleme adımıdır."

"BİZİM SİZİ İKNA ETMEK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK"

Konuşmaların tamamlanmasının ardından soru sormak için ayağa kalkan bir işçi, "Damat Ferit döneminde Heyeti Nasiha diye adamlar oluşturulmuş. Bugün tarihte o heyete biraz vatan haini olarak bakılıyor. Şimdi de sizin heyetiniz bunlara benzetiliyor. Ben size soruyorum siz vatan haini misiniz?” şeklinde bir soru yöneltti. Bu soru üzerine konuşan Yücel Saylan, seyirci olmaktan çıkıp çözüme katkı koymak amacıyla yola çıktıklarını ifade ederek şunları söyledi: "Sizin düşüncenizden farklı söylesem ikna mı olacaksınız? Bizim sizi ikna etmek gibi bir niyetimiz yok. İlk defa bu soruları toplu olarak soruyoruz. Buraya geldik neye karar vereceğiz? Sahneye indik seyirci olmaktan çıktık. İstediğimiz şey bu meselenin çözümüdür. Siz vatan haini olarak görüyorsanız öyle görün. Evet ya da hayır desem inanmayacaksınız. Belki de öyleyimdir. Ne bileyim. Damat Ferit örneği verdiniz. Biri bir yerden gayet enayi bir örnek çıkartıyor. İstanbul'da işgal orduları mı var? O dönemde, işgali kabul edelim diye o heyeti gönderiyorlardı. Şimdi Türkiye işgal altında mı? İstanbul işgal altında mı? Biz de buraya gelip bakın fazla ses çıkartmayalım da insanlar ölmesin. Biz öyle mi diyoruz. Bunu söyleyenin kafasına göre Türkiye işgal altında. Aptal bir örnek. Ben şimdi vatan haini miyim? Barış olsun silahlar sussun istiyorum."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER