ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Nisan 2014 Çarşamba 09:14

Bayramımız kutlu olsun

Bayramımız kutlu olsun

TBMM'nin açılışının 94. yılı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun


Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl olduğu gibi Türkiye'de ve dünyada, çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil ediyor.

Neden 23 Nisan!

Ulu önder Atatürk’ün 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmesinin nedeni onun çocukları çok seven, onlara büyük değer ve önem bu nedenle de onlarla vakit geçirmekten büyük mutluluk duyan bir devlet başkanı olmasıydı. O, Cumhurbaşkanlığı sırasında da gittiği her yerlerde okulları mutlaka ama mutlaka ziyaret eder, çocuklarla yakından ilgilenirdi. Ülkenin gelişip yükselmesinin ve çağdaş medeniyetleri yakalamasının yegâne yolunun memleket çocukların en iyi şekilde yetiştirilmesinden geçtiğine inanır, bu vesileyle de millî eğitim işleriyle yakından ilgilenirdi. TBMM'nin açılması ile halk egemenliğine dayalı demokratik ve özgürlükçü bir rejimin temelleri atılmıştı.

Bu durum ileride çocuklarımızın daha özgür bir ortamda yaşamasını, geliştirmesini ve eğitim görmesini sağlayacaktı. Kurtuluş Savaşında gözlerini kırpmadan canlarını verenler, kuşkusuz ki bunu vatanlarının geleceği için yapmışlardı. Bu memleketin geleceğini de çocuklar temsil ediyordu. Onun için Atatürk: "Bu bayramı Türk çocuklarına armağan ediyorum." diyerek TBMM'nin açılış sevincini çocuklarla paylaşabilme yüceliğini göstermiştir. Bu nedenle, 23 Nisan bir anlamda "Çocuk Bayramı" olarak gelenekleşmiş ve Anadolu topraklarında adeta bir töre halini almıştır.23 Nisan 1924’te, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanması için talimat veren Atatürk, 23 Nisan 1929’da da bu bayramı çocuklara armağan etmek suretiyle, dünyada başka hiçbir yerde bir eşi ve benzeri bir uygulaması dahi bulunmayan eşsiz ve asil bir davranış örneği sergilemiştir.

 Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı...

“Kıymetli Vatandaşlarım, Sevgili Çocuklar,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 94. yıl dönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ortak bir coşkuyla kutluyoruz. Aynı zamanda şanlı tarihimizle, bizlere bu güzel ülkeyi armağan eden ecdadımızla bir kez daha övünüyoruz.
Bu milli günümüzde aziz vatandaşlarımı sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, yarının büyükleri sevgili çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum.

Büyük Atatürk’ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesiyle, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, milletin birlik ve bütünlük içinde hür ve müstakil yaşamasını öngören bir yönetim şekline ulaşılması amaçlanmıştır.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılması, bu süreçte geleceğimizi şekillendiren tarihi bir adım, milli egemenlik ilkesinin vücut bulmasını sağlayan önemli bir dönüm noktası olmuştur. TBMM, Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün; milletimizin egemenliğine ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığının ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir.

Amasya Tamimi’yle duyurulan "Milletin istiklâlini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" kararı, başka bir ifadeyle milli egemenlik ve milli irade gibi esaslar, TBMM’nin ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temel dayanağı olmuştur.

Milli iradeninin tecelligahı TBMM, milletimizi ortak ideallerde buluşturmuş, ülkenin içinden geçtiği olağanüstü dönemde, üstlendiği sorumluluğu mehabetine yakışır bir şekilde yerine getirmiştir. Atatürk’ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasını, büyük reformların millet iradesi doğrultusunda hayata geçirilmesini sağlayan TBMM, dünya parlamentoları arasında itibarlı bir konuma sahiptir. TBMM, bu yönüyle, kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun ocağıdır. Demokrasimizin mabedi, sorunların konuşulduğu ve çözüme kavuşturulduğu yegane çatıdır.
Cumhuriyet’in ilanının ardından geçen zaman diliminde Türkiye, hakikaten memnuniyet verici başarıları yakalamış, modern dünyayla bütünleşme, halkını evrensel değerlerle buluşturma ve refaha kavuşturma yolunda ciddi mesafe katetmiştir. Şüphesiz bu süreçte TBMM’nin, Türkiye’yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıma hedefi doğrultusunda, geleceğimizi aydınlatan kararlarının önemli rolü bulunmaktadır.

Bugün Türkiye, güçlü, istikrar içinde büyüyen ve gelişen bir ülkedir. Son yıllarda yaptığı köklü reformlarla ekonomik, toplumsal ve siyasal dönüşümleri başarıyla hayata geçiren; elde ettiği kazanımlarla gelecek vaat eden, dinamik bir ülkedir.
Önümüzdeki temel öncelik, ülke olarak geldiğimiz seviyenin ve yakaladığımız gelişme ivmesinin daha da ileriye taşınmasıdır. Şimdiye kadarki kazanımlarımızın üstüne daha büyüklerini inşa etmek için, toplumumuzun refahı, huzuru ve mutluluğu için, reform sürecinin kararlı ve güçlü bir şekilde devam etmesi önem taşımaktadır. Bu reformlar, Türkiye’yi her bakımdan daha da yükseltecek, gelişmiş ülkeler arasında hakettiği seviyeye taşıyacaktır.

Bu vesileyle, Türkiye’nin ufkunun açık olduğuna ve tüm sorunlarını aşarak, çok daha iyi noktaya geleceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. Böyle bir Türkiye, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımıza bırakacağımız en değerli armağan olacaktır.

Sevgili Çocuklar,

Yüce Meclis’in açıldığı günün Atatürk tarafından sizlere bayram olarak armağan edilmesi, Atatürk'ün ve milletimizin sizlere verdiği değerin ve duyduğu güvenin en somut göstergesidir. Hepinizin bunun idraki içinde olduğunuzdan şüphe duymuyorum. Sizler ülkemizin ve milletimizin en büyük zenginliği ve umut kaynağısınız.

Türkiye çocuklarına bayram armağan eden bir ülke olarak dünyada müstesna yer edinmiştir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, coşkumuzu, sevincimizi dünya çocuklarıyla paylaştığımız; dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla bir kez daha yinelediğimiz özel bir bayramdır. Türkiye olarak inanıyoruz ki; hangi ülkede olursa olsun tüm çocukların savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak bir şekilde yaşamaları, barış içinde bir dünyanın da kapılarını açacaktır.
Sizlerin olumsuzluklardan etkilenmeden mutlu ve huzurlu bir hayat sürmeniz için, devlet ve millet olarak üstün bir gayret gösteriyoruz. Bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız.

En ileri standartlara ulaşmış, modern, demokratik, müreffeh bir ülke haline gelebilmek için, eğitiminize özel bir önem veriyoruz. Türkiye’nin refah ve mutluluğunun buna bağlı olduğunun bilinci içerisindeyiz. Bu nedenle çağın dinamikleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almanızı; demokrasiyi özümsemiş, insan haklarına ve başka fikirlere saygılı, değerlerine bağlı, araştıran, sorgulayan, özgüveni yüksek ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmenizi amaçlıyoruz.

Türkiye’nin geleceği, sizin elinizde şekillenecektir. Çalışırsanız, kendinizi en iyi şekilde yetiştirirseniz ideallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin güçlü Türkiye’nin mimarları olacağınıza inancım tamdır. Çocuklarımızı çok sevdiğimizi ve onlara güvendiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyor, sizleri sevgiyle kucaklıyor ve gözlerinizden öpüyorum.”Meclis açılışının 94. yılını kutluyor

TBMM'nin açılışının 94. yılı dolayısıyla Anıtkabir ve Birinci Meclis'te tören düzenlenecek.

Meclis'ın açılışının 94. yılı düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalar, sabah TBMM kampüsü içindeki Atatürk Anıtı'na çelenk konulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak. Anıtkabir ve Birinci Meclis'teki törenlerin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis Tören Salonu'nda kutlamaları kabul edecek. TBMM Genel Kurulu, Çiçek başkanlığında saat 14.00'de özel gündemle toplanacak. İstiklal Marşı'nın okunmasından sonra Çiçek bir konuşma yapacak. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü ile BDP temsilcisinin de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Meclis'in açılışının 94. yılına dair 10'ar dakikalık söz alması bekleniyor. Özel oturumu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları ile yabancı misyon temsilcileri de izleyecek.

3 boyutlu olarak Kurtuluş Savaşı anlatılacak

Çiçek ve eşi, akşam da Meclis'te 23 Nisan resepsiyonu verecek. Resepsiyon bu yıl bir ilke imza atacak. Her yıl Tören Salonu'nda gerçekleşen resepsiyon, bu yıl Şeref Salonu'nda olacak. TBMM ana binanın ön cephesinde ise Kurtuluş Savaşı'nın ışık, ses ve 3 boyutlu olarak anlatılacağı bir gösteri sunulacak. Bu gösteri, 24, 25, 26 ve 27 Nisan'da saat 21.00'de halka açık olarak tekrar edilecek.  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER