ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2014 Cuma 15:17

Bayramda yola çıkacaklar dikkat!

Bayramda yola çıkacaklar dikkat!

Trafikte Sorumluluk Hareketi'nin uyarılarına kulak verin.


Trafikte Sorumluluk Hareketi, Ramazan Bayramı’nda yola çıkacak sürücüleri, her iki saatte bir mutlaka 15 dakika mola vermeleri uyarısında bulundu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda ve TÜVTÜRK’ün desteğiyle hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi, Ramazan Bayramı’nda yola çıkacak sürücüleri uyardı. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan ve özellikle uzun tatil dönemlerinde sayısı artan trafik kazalarının, bu Ramazan Bayramı’nda da üzücü sonuçlar doğurmaması adına Trafikte Sorumluluk Hareketi, araç kullanıcılarına daha dikkatli olmaları yönünde çağrı yaptı. Trafik kazalarının son yıllarda daha az yaşanmasına karşılık, özellikle bayram tatili dönemlerinde ziyaret veya tatil amacıyla şehirlerarası yolculuk yapan araç sayısındaki artış, dikkatsizlik, ihmalkârlık ve trafik kurallarına uymama gibi nedenlerle birleşerek istenmeyen sonuçlara neden olduğu kaydedildi.

Trafikte Sorumluluk Hareketi’nin, Ramazan Bayramı’nda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre derlediği bilgiye göre, sadece 2013 Ramazan Bayramı tatilinde karayollarında bin 846 çarpışma meydana geldi, 86 kişi hayatını kaybetti.

Önceki yıllara ilişkin istatistikler, en çok can kaybının tatilin ilk ve son günlerinde meydana geldiği ve çarpışmalara yüzde 50 oranla en çok hız kuralı ihlallerinin neden olduğunu ortaya koyduğu kaydedildi.

Yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre bayram tatili süresinde meydana gelen trafik kazalarında, en çok can kaybının tatilin ilk ve son günlerinde meydana geldiği, kazaların yüzde 52’lik bölümünün, 12.00-16.00 saatleri arasında oluştuğu belirlendi.

"CANKURTARAN BASİT ÖNLEMLER"

Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında güvenli sürüş ve kaza önleme konusunda eğitim veren uzmanlara göre, basit önlemlerle riskleri azaltarak hem rahat yolculuk yapmak hem de trafik kazalarından korunmanın yollarını şöyle sıraladı:

"Aracın muayenesi ve bakımı tam olsun. Yola çıkmadan önce aracınızın bakımlarını yaptırın, muayenesinin zamanının geçmediğinden emin olun, geçmişse mutlaka en yakın araç muayene istasyonunda muayenesini yaptırın. Lastiklerinizin hava basıncını ve durumunu, aracın aksamlarını (hız, yakıt göstergeleri, Airbag göstergeleri vs.) tüm gerekli malzemeleri (İlk yardım çantası, yangın söndürme tüpü ve üçgen reflektörleri) kontrol edin. Rahat ve hafif giysiler ile düz tabanlı ayakkabılar giyin. Gideceğiniz güzergahtaki yol çalışmaları hakkında önceden bilgi edinin. Giysilerinizin mümkün olduğunda rahat ve hafif olmasına özen gösterin. Pedalları hissedebileceğiniz ince tabanlı ve rahat ayakkabılar tercih edin. Araç içinde dikkatinizi dağıtacak, görüşünüzü kapatacak eşyalar bulundurmayın, tüm eşyaları sabitleyin. Hem önde, hem arkada otururken emniyet kemerinizi mutlaka takın, bebeklerin, küçük çocukların yaşlarına uygun çocuk koltuğu ile seyahat etmesini sağlayın.

Bu Bayram da hava sıcaklıklarının yüksek olması beklendiği için yola sabahın erken saatlerinde çıkın. Uykusuz ve yorgun bir şekilde asla araç kullanmayın. Klimayı sürekli çalıştırmayın. Zaman zaman camları açarak aracı havalandırmayı ihmal etmeyin. Her 2 saatlik sürüşten sonra mutlaka 15 dakika mola verin. Öğlen saatlerini molada geçirin. Aşırı sıcak hem sizin hem de aracınızın performansını düşürecektir. Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun. Gevşek malzemeli zemini bulunan yollarda (Mıcır ve benzeri serbest malzeme) ani fren ve direksiyon hareketlerinden kaçınınız, hızınızı azaltın. Seyir halinde takip mesafenizi mutlaka koruyun. Kısa farlarınızı mutlaka yakın. Ülkemizde 1 Haziran 2010’dan beri boyu 135 santimetrenin ve ağırlığı da 36 kilogramın altındaki çocukların, çocuk güvenlik koltuğunda seyahat zorunluluğu bulunuyor. Çocuk güvenlik koltuğunun kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kazalarında çocuk ölüm oranları yüzde 3’e ilerlerken, yasal zorunluluk olmayan ülkelerde ise bu oran yüzde 46’lara çıkıyor."

 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER