ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 12:10

Bayramda nişanlıya süslü koç hediyesi


Beypazarı'nda birçok yerde olduğu gibi geleneğe göre, nişanlı kızlara Kurban Bayramı'nda alnına altın takılan ve güzelce süslenen koç gönderiliyor.
İlçeye bağlı Oymaağaç köyünde ikamet eden Satılmış Tekdoğan, Beypazarı merkezde oturan nişanlısına diğer bayramlık hediyelerle birlikte kurbanlık koç gönderdi.
Tekdoğan, geçtiğimiz günlerde nişanlandığını ve geleneklere göre bayramda nişanlısına kurbanlık koç göndermek zorunda olduğunu söyledi.
Beypazarılıların gelenek ve göreneklerine bağlı olduğunu belirten Tekdoğan, "Öteden beri ilçemizde ve köylerinde gelenekler sürdürülüyor. Biz de Kurban Bayramı'na nişanlı girdiğimiz için nişanlım Merve Çağlayan'a bayram öncesinde koçu teslim edeceğiz. Gördüğünüz gibi koç süslendi ve alnına da gelin kıza hediye edeceğimiz beşibiryerde takıldı. Bununla birlikte koçu götürerek nişanlıma bayram hediyesi olarak sunacağım" diye konuştu.
Anneanne Halime Gökalp da Beypazarı'nda bu geleneğin asırlardır süre geldiğini vurgulayarak, "Genç kızken nişanlandığımda, bana da Kurban Bayramı'nda süslü bir koç getirildi. Bu adet, gelenek ve görenek sürdürülüyor. Görüldüğü gibi, torunum da nişanlısına bayram hediyesi olarak kurbanlık koç götürerek, teslim edecek" ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER