ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 18:33

Bayramda fakir, yetim ve kimsesizleri gözetelim

Bayramda fakir, yetim ve kimsesizleri gözetelim


Sivas Müftüsü Recep Şükrü Balkan, "Hak katında kabul görecek olan kurbanlıkların eti ve kanı değil, kulun takvası olduğunun altını çizerek, “Allah’ın rızasını kazanabilmek için bir parça kurban etiyle de olsa- fakir ve muhtaçları, akraba ve komşuları, yetim ve kimsesizleri, gözetelim.” dedi.

    Balkan yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nın Hz. İbrahim ve Hz. İsmail'in kıymetli hatıralarını ve Onlar'ın Hakk’a teslimiyet hissiyatını dalgalandıran bir neşe esintisi olduğunu belirterek, “Bu esinti, bütün Mü’minleri Hakk’a yaklaştırmalı ve rıza-i ilahiye mazhar kılmalıdır. Zaten kurbanın kelime manası, 'takarrub', yani yaklaşmak anlamına gelir.” şeklinde konuştu.

    "KURBANDA ÖNEMLİ OLAN TAKVADIR"

    “Kurban kesmek, Rabb'e yaklaşmanın ve O'na teslimiyetin bir ifadesi olduğuna göre bu ibadeti yerine getirirken gösterilecek tazim, nezâket ve hassasiyet de son derece mühimdir” diyen Balkan, “Kurban keserken kurbanlık hayvana eziyet etmemek ve çevre temizliğine dikkat etmek de bu cümledendir. Zira Hak katında kabul görecek olan da kurbanlıkların eti ve kanı değil, kulun bu gönül kıvamıdır, takvasıdır.” ifadesini kullandı.

    Bu mübarek günlerde Allah’ın rızasını kazanabilmek için bir parça kurban etiyle de olsa fakir ve muhtaçları, akraba ve komşuları, yetim ve kimsesizleri, gözetmenin önemine vurgu yapan Müftü Balkanlı, şöyle devam etti: “Özellikle asrımız insanlığının zulüm ve vicdansızlığı sebebiyle mazlum ve mağdur olan milyonlarca din kardeşimizi unutmayalım. Din kardeşliği hukukunun bir gereği olarak da vekâletle kurban kesmek yoluyla onlara el uzatalım.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER