ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 14:32

Bayram tatilleri can yakıyor


ERTUĞRUL SUBAŞI - Ramazan Bayramı taili boyunca meydana gelen 2 bin 199 trafik kazasında 86 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 711 kişi yaralandı.
Kurban Bayramı öncesi önlemlerini artıran emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, ülke genelinde Ramazan Bayramı'nın arife günü 12'si ölümlü, 467 kaza meydana geldi. Bayram tatilinin bu ilk günündeki kazalarda 12 kişi öldü, 920 kişi yaralandı.
Bayramın birinci günü meydana gelen 461 kazada, 12 kişi hayatını kaybetti, bin 20 kişi yaralandı; ikinci günündeki 481 kazada 25 kişi yaşamını yitirdi, bin 39 kişi yaralandı; bayramın son günündeki 440 kazada 28 kişi öldü, bin 3 kişi yaralandı. Tatilin son günü meydana gelen 350 kazada da 9 kişi hayatını kaybetti, 729 kişi de yaralı kurtuldu.
Emniyet yetkilileri, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin kötü geçmemesi için sürücülerden kurallara uymalarını istedi.

- Molada en az 15 dakika araç dışında geçirilmeli
Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Genel Başkanı (KTYG) İhsan Memiş, bayram ziyaretine gidenlerin, mümkünse gündüz ve dinlenmiş şekilde yola çıkmalarını istedi.
Yola çıkmadan önce hafif bir kahvaltı yapmanın da önemli olduğunu belirten Memiş, sürücülerin mola yerlerinde de en az 15 dakikayı araç dışında geçirmelerini tavsiye etti.
Memiş, sürücünün sürüş konforunu bozmayacak rahat bir elbise ve ayakkabı giymeleri gerektiğini anlatan Memiş, araçtaki herkesin emniyet kemeri takmasının hayati önemi sahip olduğu uyarasında bulundu.
Araçta, sürücünün dikkatini dağıtacak türde konuşmaların, davranışların yapılmaması ve müziklerin dinlenmemesi gerektiğini vurgulayan Memiş, seyir halindeyken takip mesafesine dikkat edilmesi, hız yapılmaması ve cep telefonunun mümkünse kapatılması tavsiyesinde bulundu.
Memiş, sürücülerin varış noktasına 30-40 kilometre kala rehavete kapılmaması, dikkatini yoldan ayırmaması ve emniyet kemerini gidecekleri yere ulaşana kadar çıkarmamasının önemine değindi.
KTYG Başkanı Memiş, denetimlerin artırılmasının kazaları önleyeceği değerlendirmesinde bulunarak, vatandaşlardan, bayram tatiline gidişleri arife gününe, dönüşleri de son güne bırakmamalarını istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER