ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ekim 2013 Salı 10:50

Bayraktar: ODTÜ'deki tünel yol Ankara için zorunluluk


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ODTÜ yolunun Ankaralılar için bir zorunluluk olduğunu belirtti. Bayraktar, yapılacak yolda tünelden başka bir alternatifin söz konusu olmadığını, yol çalışmalarının ODTÜ’nün talebi doğrultusunda tünel şeklinde planlandığını söyledi.

Bakan Erdoğan Bayraktar, ODTÜ’deki yol çalışması ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bayraktar, Eskişehir yolunun Ankara trafiğini kaldıramadığını bu nedenle ODTÜ’den geçirilecek yolun Ankara için elzem olduğunu söyledi. Bayraktar, yapılacak yolun ODTÜ’nün isteği doğrultusunda tünel olacağını başka alternatiflerin söz konusu olmadığını ifade etti.

"ÇEVRE ORTAK GELECEĞİMİZ"

Gelişen dünyada çevre bilincinin son derece önemli olduğuna değinen Bayraktar, "Ankara Büyükşehir Belediyesi, ordan sökülen ağaçların büyük bir bölümünü naklederek başka yerlere dikecektir. Bununla da yetinmeyerek yol çalışmasında söktüğümüz ağaçların daha fazlasını bittikten sonra oraya dikeceğiz." dedi.

"İMAR PLANINDAKİ İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLECEK"

Bakan Bayraktar, İmar Planının şu anda itiraz aşamasında olduğunu hem ODTÜ’den hem de kurum ve kuruluşlardan plana gelecek itirazların değerlendirileceğini söyledi. Yapılan planın onay aşamasında teknik gereklilik nedeniyle birtakım revizyonlar gördüğünü ancak değişikliklerin planın genel özelliğini bozmadığını kaydetti.

"NORMALDEN DAHA AZ DÜZENLEME ORTAKLIK PAYI KESTİK"

Bakan Bayraktar, İmar Kanununda, "ana yollar, düzenleme ortaklık payı olarak bedelsiz terk edilecektir" maddesinin ODTÜ ormanlarının bütünlüğünün bozulmaması için tam olarak uygulanmadığını söyledi. Bayraktar, "Her planda yüzde 40'a kadar düzenleme ortaklık payı kesilir. Biz bunu ODTÜ'nün sahip olduğu sosyal donatıların, ormanların kamusal kullanımı olduğunu düşünerek düzenleme ortaklık payını çok kısıtlı tuttuk. Yolların hukuki statüsü bellidir, hiçbiri mülkiyete konu edilemez." diye konuştu.

Planın askı aşaması bittikten sonra ODTÜ ve Büyükşehir Belediyesi ile tekrar bir araya gelineceğini plana gelen itirazların değerlendirileceğini aktaran Bayraktar, planda yanlış yorumlara sebep olan kimi noktaların düzeltileceğini sözlerine ekledi
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER