ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 13:38

Bayrak direğini baz istasyonu olarak kullanıyorlar


Bingöl'ün Yelesen köyünde yaşayan vatandaşlar, cep telefonuyla iletişim kurmak için okulun önündeki bayrak direğine koşuyor. Direğe temas edince sinyal alan vatandaşlar sınırlı da olsa burada görüşme yapabiliyor.
     Merkeze bağlı Aşağıköy, Ortaköy, Şaban, Yelesen ve Çiris köyünün bulunduğu bölgede baz istasyonu olmadığı için cep telefonları çekmiyor. Yaklaşık 500 haneli Yelesen köyünde ise GSM operatöründen sinyal almakta zorlanan vatandaşlar, yakınlarıyla görüşmek için cep telefonlarının çektiği köy okulunun önündeki bayrak direğinin yanına veya köyden 1 kilometre uzaktaki Gaz Tepesi'ne gitmek zorunda kalıyor.
     Cep telefonuyla arama yapmak isteyen vatandaşlar, bayrak direğinin yanına gelerek, telefonlarını bayrak direğine yakın tutarak sinyal gelmesini bekliyor. Bazı vatandaşlar da daha güçlü sinyal almak için bayrak direğine tutunarak iletişim kurmaya çalışıyor. Bazı vatandaşlar da sesleri daha net duymak için cep telefonun sesini hoparlörden dışarı verdikten sonra telefonu havaya kaldırarak konuşmaya çalışıyorlar.
    
     -"Yaşlılar bayrak direğine gençler Gaz Tepesi'ne"-
    
     Köyde bayrak direğinin bulunduğu okul önünden başka yerde GSM sinyali alamadıklarını anlatan köy sakinlerinden Selahattin Buloğ, aynı bölgede bulunan 5 köyde yaklaşık bin GSM abonesi bulunduğunu belirtti.
     Köylerine baz istasyonu kurulmasını isteyen Buloğ, köy gençlerinin cep telefonuyla konuşmak için tepeye, yaşlıların da bayrak direğinin yanına gittiğini kaydetti.
     Acil durumlarda, kış ortasında bile konuşabilmek için bu noktaya gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Buloğ, yaklaşık bin abonenin bulunduğu 4 köyün bu sıkıntıdan kurtulması için kendilerine yardımcı olunmasını istedi.
     Orbay Avcı da GSM sinyalinin sadece okulun önünde alınmasının metal direğe bağlı olduğunu belirterek, "İnsanlar kışın ortasında kilometrelerce yol yürüyüp dağda telefonla konuşuyor. Direk sadece anten görevi görüyor. O da çok az bir şekilde çekiyor" dedi.
     Cep telefonundan yıllardır yararlanamadıklarını anlatan Ahmet Buloğ ise, "Buraya geldiğimizde direğin altında konuşuyoruz ama ben karşımdakini, karşıdaki benim sesimi net duymuyor. Bazen geliyorum gençler burada sırada bekliyor. Bu bölgeye baz istasyonu kurulmasını istiyoruz" diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER