ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Haziran 2014 Perşembe 12:19

Bayloz’da 22 hükümlüden tahliye talebi

Baylozda 22 hükümlüden tahliye talebi

Anayasa Mahkemesi’nin dün Balyoz davası ile ilgili aldığı ‘hak ihlali’ tespitinin ardından Balyoz hükümlülerinin avukatları harekete geçti.


Balyoz davasında 22 hükümlü askerin avukatları, İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak tahliye ve yeniden yargılanma talebinde bulundu.

AYM'nin 'hak ihlali' kararının ardından Balyoz davasında ilk olarak hükümlü 10 asker mahkemeye başvurdu. Hükümlü askerlerin avukatı Mahir Işıkay aracılığıyla Balyoz davası dosyasının bulunduğu İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Avukat Işıkay, dilekçesinde Anayasa Mahkemesi’ne müvekillerinin bireysel başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, Anayasa Mahkemesi’nin ‘savunma hakkının kısıtlandığı, tanıkların dinlenmediği’ gibi gerekçelerle hak ihlali tespitini yaptığını ifade etti. Avukat Işıkay, Anayasa Mahkemesi’nin bu kararı doğrultusunda müvekkillerinin yeniden yargılanması ve haklarındaki infazın durdurularak tahliye edilmesi gerektiği kaydetti.

Mahkemeye verilen dilekçede, Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan Hüseyin Özçoban, Hüseyin Topuz, Ali Demir, Kahraman Dikmen, Erdinç Atik, Aziz Yılmaz, Nail İlbey, Murat Özçelik, Hakan Sargın ve Yusuf Kelleli’nin tahliye edilmesini ve yeniden yargılanmaları talep edildi. Ardından aralarında emekli Tümgeneral Rıfkı Durusoy’un da bulunduğu hükümlü 11 askerin avukatı Hakan Tunçkol da aynı gerekçelerle tahliye ve yeniden yargılama talebinde bulundu. Sabah saatlerinde son olarak ise Kurmay Albay Cüneyt Küsmez’in avukatı Tamer Öner de adliyeye gelerek mahkemeye dilekçe sunarak tahliye ve yeniden yargılama talebinde bulunarak bir açıklama yaptı. Kurmay Albay Abdullah Cüneyt Küsmez'in avukatı Tamer Öner de adliye bahçesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, tahliye ve yargılanmanın yenilenmesi talebini içeren dilekçesini Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunduğunu söyledi.

Öner, mahkeme başkanının kararın henüz kendilerine gelmediğini söylediğini ifade ederek, "Bundan sonraki süreçte öncelikle infazın durdurulup hükümlü statüsünde olanların tahliye edilmelerini bekliyoruz. Anayasa Mahkemesi'nden gelecek bir yazı mahkemenin karar alması için yeterli olacak. Benim müvekkilim 16 yıl ceza almıştı. Şırnak İl Jandarma komutanıyken tutuklanmıştı. Halen de Mamak Askeri Cezaevi'nde infazı devam ediyor." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER