ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 20:23

Bayley Hatay'da


NATO Parlamenter Asamblesi Başkanı Hugh Bayley ve beraberindeki heyet, ülkelerinden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin kaldığı Hatay'ın Yayladağı ilçesindeki çadır kenti ziyaret etti.
Bayley, beraberinde NATO Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcıları Nicole Ameline ve Julia Miranda Calha, AK Parti İstanbul Mlletvekili Ahmet Berat Çonkar ve Osman Aşkın Bak ile 3 bin 500 Suriyelinin kaldığı YİBO çadır kentine geldi.
Yayladağı Kaymakamı Turan Yılmaz tarafından karşılanan heyet, yetkililerden kamp hakkında bilgi aldı. Kamp içerisinde incelemelerde bulunan Bayley ve beraberindekiler, Suriyeli temsilcilerle de görüştü.
Bayley, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kamp ziyaretlerinin ardından NATO ülkeleri olarak burada ne gördükleriyle ilgili kendi parlamentolarına bilgi vereceklerini söyledi.
Suriye'de yaşanan insani krizin başka ülkelere de sıçrayabileceğini ifade eden Bayley, şunları kaydetti:
"Bizim Suriye'ye sağladığımız insani yardımın, Suriye'deki herkese ulaşması gerekiyor. Özellikle de açlık ve olumsuz şartlarda yaşamlarını sürdürenlere bu yardımların ulaşması gerektiğini kendi meclisime anlatacağım. İngiliz hükümetini temsilen burada bulunuyorum. Bu zalimliğin durudurulması için daha fazla baskı yapılması gerektiğini söyleyeceğim. Aynı zamanda ben Türk meslektaşlarımı da çok teşekkür etmek istiyorum. Kendilerinin yardımı sayesinde biz Avrupa olarak Suriye'de yaşanan iç savaşın mahiyetini daha iyi anlama fırsatı bulduk. Aynı zamanda Türkiye'nin omuzlarındaki sorumluluğun, nasıl bir sorumluluk olduğunu daha iyi anlama fırsatı bulduk."
Gazetecilerin, NATO'nun Suriye'deki iç savaşla ilgili ne gibi çalışmaları olduğu sorusuna Bayley, "NATO'nun buna yönelik bir müdahale politikası yok. Sadece durumu gözlemlemek amacıyla buradayız. Ben İngiliz hükümetine durumu anlatacağım" diye konuştu.
AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak ise Türkiye'nin öncelikle bu krizin durdurulması için tüm dünyaya çağrı yaptığını kaydetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her konuşmasında bu zalimliğin dünya tarafından durdurulması için çağrıda bulunduğunu vurgulayan Bak, "NATO'nun Fransız, İngiliz ve Portekiz üyelerinin buradaki durumları görmeleri bizim için önemli. Kendi hükümetlerine durumu daha net bir şekilde anlatacaklar" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER