ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:07

Bayburt TSO başkan adayı Tekin, değişim istedi


Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) başkan adayı Hayri Tekin, "Değişim için yola çıktık. Ümit ediyorum ki bu değişim, hem memleketimiz hem güzel Bayburtumuz hem de esnafımız için hayırlı olur." dedi.

Bayburt Konaklama Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında gruplarından aday olan isimlerle birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Tekin, seçildikleri takdirde neler yapacaklarını anlattı.
Kendisinin Bayburt’ta bir işadamı olduğunu ve esnafın sorunlarını bildiğini kaydeden Tekin, Bayburt’un birçok sorunu olduğunu ve yüklenecekleri misyonun ne olduğunu da iyi bildiğini söyledi.
Bayburt’taki esnafın sorunları ile birebir ilgileneceğini vurgulayan Tekin, göç olgusunun Bayburt esnafını ciddi oranda etkilediğini, siftah yapmadan dükkânların kapandığını, bu konuda göreve geldiklerinde hazırlamış oldukları konsept çözüm etrafında kimseyi kırmadan hizmet vereceklerini belirtti.

Üç aylık seçim sürecinde şeffaf bir şekilde hareket ettiğini ifade eden Tekin, şunları söyledi: "Burada bulunan ekibimizle üyelerimizi ziyaret ederek düşüncelerimizi, yapmak istediklerimizi paylaştık. İlkeli ve dürüst davrandık. Şimdi burada söyleyemeyeceğim şark kurnazlığını hiç düşünmedik. Üyelerimizin ekonomik ve sosyal zaaflarından faydalanmadık. Seçimi kazanmak için bindirme üye yapmadık. Hep ilkesel olarak bu kentte ticaret yapan, üreten üyelerimizin tercihine saygı duyacağımızı söyledik ve öyle de yaptık. İyi de yaptık. Biz biliyoruz ki ülkelerin kalkınması ve yaşam düzeyinin yükselmesi ancak ticaret ve üretmekle oluyor. Bayburt geçmiş yıllardaki üretim ve ticaretiyle bölgenin merkeziydi. Konya’ya ziraat aletleri, çevre illere ayakkabı ve tonlarca hayvansal ürün sattığımızda nüfusumuz 150 binin üzerindeydi. Bugün üretmeyen, ticareti her geçen gün kan kaybeden bu kentte aynı oranda göç de devam ediyor. Bayburt’un kalkınması, göçün durması ve nüfusun artması için mutlaka ticareti ve üretimi düştüğü yerden kaldırmak zorundayız. Ne kadar bunu başarırsak o oranda Bayburt büyüyecektir. Başarılarını renkli kuşe kâğıtlarda, boy boy fotoğraflarıyla, albüm formatında kitaplaştırarak anlatanlar, Bayburt’un son nüfus sayımına ve ticaretine baksınlar. Başarılarının ne olduğunu göreceklerdir."

Çağdaş bir vizyonla değişim için yola çıktıklarını yineleyen Tekin, sözlerini şöyle tamamladı: "Bizler, Bayburt’un ekonomik ve sosyal sorunlarının var olan ve bugüne dek uygulanamayan, yeni ve atılımcı yöntemlerle ortadan kaldırılacağına inanıyoruz. ‘Tecrübeyle özel ilişkilerle’ değil yenilikçi katılımcı rasyonel akılcı bir yönetim vadediyoruz. Biz sorunlara seyirci kalan, çözüm üretemeyen bir TSO istemiyoruz. Üyelerimize teşvik kredileri, vergilendirme çalışmaları, yurt dışı fonlarından yararlanmak gibi destekler sağlamak mecburiyetindeyiz. Bayburt’un 6 aylık periyotlarda ekonomik gidişatı hakkında bilgilendirici raporlar hazırlayarak bu raporları yeni hedefler ve önümüzü görmek için önemsiyoruz. Bayburt’un ekonomisinin, küçük esnafından sanayicisine kadar doğru bir stratejiye yönlendirmek zorundayız. Katılımcı yönetim anlayışımızın vazgeçilmezi olan bu güne kadar ihmal edilen meslek komitelerinin aktif hale getirilmesi gerekiyor. Meslek komitelerinin her ay toplanması, sektörel sorunların dinlenmesi ve önerileri bize yol gösterecektir."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER