ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Haziran 2013 Cumartesi 21:47

Bayat ekmeklerle evcil hayvanlar besleniyor

Bayat ekmeklerle evcil hayvanlar besleniyor


Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrin muhtelif semtlerine yerleştirilen bayat ekmek kutularında biriken ekmekler, evcil hayvanların beslenmesinde kullanılmaya başladı.

Erzurum il merkezinde günlük üretilen 210 bin adet ekmekten yaklaşık 11 bin tanesi çöpe gidiyor. Büyükşehir Belediyesi geçen yılın sonlarında il genelindeki 50 farklı noktaya bayat ekmek kutusu yerleştirdi. Kutularda biriken bayat ekmekle yılda 2 milyon liralık ekmek tasarrufu sağlandı. Toplanan ekmekler, belediyeye ait hayvan barınağı ile evcil ve ilçelerdeki ormanlık alanlarda yaşayan yabani hayvanlara yem olarak veriliyor. Kutulardaki bayat ekmekler ayrıca küçükbaş veya büyükbaş havvan besleyen vatandaşlar tarafından da yem olarak kullanılıyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçütler, kutularda biriken bayat ekmeklerin yeniden ekonomiye kazandırıldığını ifade etti. Küçükler, çöp yerine kutulara atılan ekmeklerin evcil ve yabani hayvanların beslenmesinde ek yem olarak kullanıldığına vurgu yaparak, "Yılda 2 milyon lira değerindeki ekmeği yeniden ekonomiye kazanrdırıyoruz. Hayvan barınağımızıdaki evcil kedi, köpekler ile yine vahşi doğada yaşayan diğer hayvanların aç kalmaması bu ekmekler görevli ekiplerimiz tarafından belirlenen yemleme alanlarına bırakılıyor." dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER