ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 17:25

Bayat ekmekler, köpek barınma evi için toplanacak

Bayat ekmekler, köpek barınma evi için toplanacak


Kayseri Melikgazi Belediyesi, çöpe giden bayat ekmeklerin değerlendirilmesi için çalışma başlatıyor. Belediye toplanacak bayat ekmekleri besicilere ve köpek barınma evindeki hayvanların tüketimi için değerlendirecek.

    Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, belediye olarak bayat ekmek toplayacaklarını, bunun için bayat ekmek toplama kutuları hazırladıklarını bildirdi. Ekmek israfını önlemek için böyle bir çalışma başlattıklarını ve belediye olarak dar gelirli ailelere verilmek üzere yılda 3 milyon adet ekmek aldıklarını hatırlattı. Bir taraftan ihtiyaç sahibi birçok insan varken, diğer taraftan binlerce ekmeğin çöpe atılmasının çok yanlış olduğunu ve bunun önlenmesi gerektiğini anlattı.

    Büyükkılıç, Anadolu insanı için ekmeğin bir nimet olduğunu ve sofrasının olmazsa olmazları arasında yer aldığını, ancak şehir hayatı ile birlikte ekmek israfının artığını bunun en büyük sebeplerinden birinin ekmeğin saklama yönteminin bilinmemesinden kaynaklandığını dile getirdi.

    Melikgazi Belediyesi olarak çevre kirlenmesini önleme çalışmalarında başarılar elde ettiklerini anlatan Büyükkılıç, “Geri dönüşüm ile üretim de ham maddeyi kazandırmak gibi nedenler ile atık malzemeleri 10 yıldır topluyoruz. Ayrıştırılmış çöp toplama sistemi başarı ile devam etmektedir. Araba lastikleri, piller, elektronik atıklar, kullanılmış sıvı yağ gibi atıkları da toplamaya başlayarak ekonomiye katkı sağlıyoruz. Şimdi de bayat ekmekleri toplayacağız. Bunları köpek barınma evlerine vereceğiz. Ayrıca besiciler isterlerse ücretsiz alabilecek. Amaç atık ve bayat ekmeklerin çöpe gitmesini önlemektir. Bu çalışma ile bayat ekmekler hayvan yiyeceği olarak değerlendirilecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmaları yönünde el ilanları basılarak dağıtımına başlanıldı.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER