ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 16:10

Bayat ekmekler hayvanlara yem yapılıyor


Günde 6 milyon ekmeğin çöpe atıldığı Türkiye’de, israfı önlemek adına Bağcılar Belediyesi önemli bir çalışma başlattı. İlçenin mahallelerine ve sokaklarına özel kutular konularak bayat ekmeklerin toplanması sağlanıyor. Ekipler tarafından her gün toplanan ekmekler yem fabrikalarına gönderiliyor.

Yapılan istatistiklere göre Türkiye’de günde 6 milyon ekmek çöpe atılıyor ve atılan ekmeklerin parasal değeri yaklaşık 1,5 milyar TL’yi buluyor. Bu israfı bir nebze olsun önlemek ve ekmek israfının boyutlarını ortaya çıkartmak için Bağcılar Belediyesi önemli bir çalışma başlattı. 2 ayrı ekibin her gün topladığı bayat ekmekler yem fabrikalarına gönderiliyor. Fabrikalara getirilen bayat ekmekler belirli işlemlerden geçirildikten sonra hayvanlar için yiyeceğe dönüştürülüyor.

Bağcılar’da, 470 noktada bulunan kutularından günde yaklaşık 1,5 ton bayat ekmek toplanıyor. Bir ekmeğin 250 gram olduğu hesap edildiğinde günde 6 bin ekmeğin çöpe atıldığı ortaya çıkıyor. Bu rakamda Türkiye’de günde çöpe atılan ekmeğin yüzde 1’ni oluşturuyor. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, israf konusunda sosyal bir sorumluluk oluşturmak istediklerini söyledi. Çağırıcı, şunları kaydetti:

"Belediye olarak biz de hem bayat ekmeklerin değerlendirilmesi, hem de halkımızın bilinçlenerek ekmek israfını bir nebze olsun azaltılmasını amaçlıyoruz. Daha önceleri çöpe atılan ekmekler diğer çöplerle karışınca çok dikkat çekmiyordu. Ama biz özel kutuları koyduktan sonra atılan bayat ekmek görüntüleri vatandaşımızın algısını değiştirdi. Biz aslında fazla bayat ekmek toplamak istemiyoruz. Topladığımız bayat ekmeğin azalmasını istiyoruz, çünkü israfın önüne geçmemiz gerekiyor. Bu da israf etmemekle, en azından azaltmakla ilgili. Ekmekle birlikte su, toprak, gübre, tohum enerji, işgücü ve zamanın da israf edildiği unutulmamalıdır. Halkımızın bu konudaki duyarlılığının artacağına inanıyorum."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER