ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 12:37

‘Bayat ekmeği getir, tazesini götür’

Bayat ekmeği getir, tazesini götür

İstanbullular bayat ekmeklerini çöpe atmak yerine fırınlardan tazesiyle değiştirebilecek.


Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı ekmek israfını önleme kampanyasına destek verdiklerini belirtti. Ekmek israfının Türkiye ekonomisine büyük zarar verdiğini kaydeden Kolivar, sendika olarak ‘bayat ekmeği getir, tazesini götür’ kampanyası başlattıklarını söyledi.

Cihan Kolivar, israfın önüne geçebilecek her türlü önlemin önemine dikkat çekti. Başlattıkları ‘bayat ekmeği getir, tazesini götür’ kampanyası ile vatandaşların evlerindeki bayat ekmekleri fırınlara getireceği, getirdikleri ekmek oranında tazesini alacaklarını söyledi. Kolivar, “Toplanan bayat ekmekleri biz de galete satan esnafa vereceğiz. Çok kırılmış olanları ise hayvan yemi üreten firmalara verilecek.” diye konuştu.

Kampanya hakkında bazı kuşkularının bulunduğunu ifade eden Kolivar, “Vatandaş acaba evinde kalan ekmeğini getirir mi ? Çöpe atmadan fırınlara gelip takas olayına girer mi? İnşallah duyarlı vatandaşlar, evinde kalan bayat ekmeklerini fırına getirir ve sıcak ekmeğini alır. Böylelikle hem ekmeğin de geri dönüşümü olmuş olacak.” ifadelerini kullandı.

Kampanya, İstanbul genelindeki 2 bin 200 fırında, 20 Şubat’ta başlayacak.

Cihan Kolivar ayrıca, ilerleyen günlerde bayat ekmeği getirenlere kitap hediye edebileceklerini belirtti. Kolivar, kampanya detayının Türkiye genelindeki tüm fırıncılara bildirildiğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER