ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 11:13

Bayan çiftçilere süt inekçiliği eğitimi verildi

Bayan çiftçilere süt inekçiliği eğitimi verildi


Aksaray Üniversitesi ve Sütaş arasında imzalanan eğitimde işbirliği protokolü gereği, sığır yetiştiricileri, yetiştirici eş ve çocukları, hayvan bakıcıları, ara elemanlar ve sözleşmeli üreticilere uygulamalı eğitim merkezlerinde eğitimler verildi.

    Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Sütaş Aksaray Uygulamalı Eğitim Merkezinde eğitim alan çiftçilere bakım ve besleme, sağım teknikleri, sürü ve çiftlik yönetimi, kaba yem üretimi, silaj yapılması, yem hazırlanması, ahır hijyeni, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve koruyucu hekimlik, sağlıklı süt elde edilmesi ve muhafazası gibi konularda eğitim verildi.

    Kadın çiftçilerin de katıldığı eğitim programında konuşan İl Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun, 2010 yılından bu yana devam eden bu eğitimlere, kadın çiftçilerinde katılması ile eğitimin tüm çiftçileri kapsadığını belirterek “İlimiz hayvancılığının gelişmesi açısından son derece önem arz etmektedir. Çünkü kırsal kesimde hayvancılık yaparak geçimini sağlayan ailelerin büyük bir kısmında hayvanların bakımlarıyla birebir kadın çiftçilerimiz ilgilenmektedir. Özellikle ahır hijyeni, süt sağımı ve muhafazası gibi konularda yapılan uygulamalı eğitimlerin çok faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER