ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 22:05

Batmanlılar Kenyalı Veneessa'nın Kürtçe türküsüyle coştu


Dünyanın 140 farklı ülkesinde bulunan, Türk okulları öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen 11. Dil ve Kültür Festivali Batman Etkinliği 16 Mayıs Şehir Stadı'nda yapıldı. Etkinlikte, 22 farklı ülkeden gelen 74 öğrenci, şarkılar söyledi, şiirler okudu, halk oyunları gösterileri sundu. Batmanlılar Kenyalı Veneessa'nın Kürtçe 'Batmane Batmane' türküsüyle coştu.

16 Mayıs Şehir Stadını tıklım tıklım dolduran yaklaşık 30 bin kişi, bir yandan eğlenirken, bir yandan da çok uzak ülkelerden gelen ama çok güzel türkü söyleyen çocuklarla gurur duydu. Farklı ülkelerden gelen çocukların sahne aldığı programda, binlerce kişi şarkılara ve halk oyunlarına eşlik etti.

Mozambik'ten gelen öğrencilerin yöresel oyunlarını ilgiyle izleyen Batmanlılar Kuzey Irak'tan gelen Muhammed Sider'in seslendirdiği Batmane Batmane türküsü ve Kenyalı öğrenci Venessa'nın seslendirdiği Kürtçe parçayla coştu. Stada sığmayanlar için dev sahnenin iki yanında ve stad dışına kurulan dev ekranlardan gösteriler yansıtıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan tertip komitesi üyesi işadamı Sıddık Tekin, 22 farklı ülkeden öğretmenleri ile gelen 74 öğrencinin hoşgörü, sevgi, barış, kardeşlik için burada olduklarını söyledi. Tekin, "Bunların yaptığı dünyadaki tüm insanları barış ve kardeşlik içinde yaşayabileceklerinin kanıtı ve projesidir. İnşallah bu sevgi çocuklarının artmasıyla, olgunlaşmasıyla fitneler, savaşlar, kavgalar gidecek, dünya bir barış havasına girecek." dedi.

Programın sonunda festivalin il sponsorlarına teşekkür plaketleri verildi.

Etkinliğe Batman Valisi Yılmaz Arslan, AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, ANAP Eski Milletvekili Ataullah Hamidi, DYP Eski Milletvekili Fais Özdemir, birçok STK temsilcisi, kanaat önderi, iş adamları, Batman merkez il ve ilçelerden gelen binlerce vatandaş katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER