ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 14:36

Batman'da 'süreç' provakasyonu

Batmanda süreç provakasyonu

Batman'da çözüm sürecinin başlamasıyla değiştirilen 'Yurt'ta Sulh Cihan'da Sulh' yazısı tahrip edildi.


Batman Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na bir süre önce 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözünün yerine yazılan 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' yazısı, henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce tahrip edildi.

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk Anıtı'na yazılı 30 Yıllık 'Ne Mutlu Türküm Diyene' ifadesi yerine yazılan 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' yazısı, yerinden sökülmek istendi. Görgü tanıkları, dün akşam saat 21.00 sıralarında 1.80 boylarında siyah giyimli, zayıf yapılı birinin, yazıyı tahrip ettiğini daha sonra polis karakoluna gittiğini iddia etti.

Birilerinin barış sürecinde ortalığı karıştırmak için çaba sarf ettiğini ileri süren görgü tanıkları, "Yazı parçalandıktan sonra birkaç yeri telefonla aradık. Bir sonuç alamadık. Daha sonra olay yerine polisler geldi. Bu bir provokasyondur, başka bir şey değil. Yazı kime ne yapmış, bu süreçte böyle bir şeyin yapılması çok yanlış. Kolluk kuvvetleri eğer isterlerse bu şahısları çıkarabilirler. Kimlikleri kim oldukları ve niçin bunu yaptıklarını öğrenebilirler. Bu süreçte böyle bir şeyin yapılması doğal değil.” diye konuştu.

Batman Atatürk Anıtı'nda daha önce yazılı olan 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sözü Batman Valiliği'nce yazıların çoğu eskiyip döküldüğü için 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' sözüyle değiştirilmişti. Yazının değiştirilmesinden bir ay sonra meçhul bir kişi tarafından anıta püskürtme boya ile 'Ne Mutlu Türküm Diyene' yazısı yazılmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER