ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 17:12

Batman’da mülteciler masaya yatırıldı

Batmanda mülteciler masaya yatırıldı


Kapasite Geliştirme Deneği (KAGED), Mülteci Hakları Koordinasyonu (MHK) ve Batman Barosu, “Mülteci haklarının korunması konulu eğitim semineri düzenledi.

Toplantıya İnsan Hakları Derneği, Mazlumder, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı genel merkezlerinin oluşturduğu İnsan Hakları Ortak Platformu'nun (İHOP) Mülteciler Ağı Koordinasyonu temsilcileri ile bazı sivil toplum kuruluşları katıldı.

İzgi Turhan Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıda Batman'daki Afgan ve Suriyelilerin durumu görüşüldü.

Batman Barosu Başkanı Ahmet Sevim’in açılış konuşmasının ardından konuşan Mülteci Der temsilcisi Av Taner Kılıç, “Bir insan hakkı olarak iltica, Uluslararası ve ulusal duruma genel bakış ve Türkiye’de iltica prosedürü” konularında bilgi verdi.

Mülteci Der’den Hüseyin Govercin ise mültecilerin karşılaştığı psiko - sosyal sorunları anlattı.

HYD Mülteci Destek Programı Koordinatörü Ceren Öztürk'ün yaptığı Batman’daki mültecilerin genel sorunları ve MHK gözlemleri sunumunun ardından gerçekleştirilen ortak çalışma bölümünde Batman’da yaşayan mülteciler için neler yapılabilir konuları konuşuldu.

Moderatörlüğünü Batman Baro Başkanı Ahmet Sevim’in yaptığı ortak çalışma bölümüne katılan kamu, yerel idare, üniversite ve sivil toplum kuruluşları Batman’da yaşayan mülteciler için yapılan çalışmalar ve bundan sonra neler yapılabilir konularını değerlendirdi.

Batman’a yerleşen Suriye ve Afganlıların yaşam koşullarına dikkat çeken Mazlum Der Batman Şubesi Başkan Yardımcısı Hasan Argunağa, bugüne kadar duyarlı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği yardımlar konusunda bilgi verdi. Mültecilerin yaşam koşullarının iç açıcı olmadığına dikkat çeken Argunağa, bu konuda özellikle STK’lardan daha duyarlı olmalarını istedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER