ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 22:58

Batman'da farklı renkler bir araya geldi


Batman İl Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği iftar yemeğinde farklı dinlere mensup vatandaşlar bir araya geldi. Süryani, Ermeni, Alevi ve Yezidi dernekleri adına iftara katılan temsilciler, çözüm sürecinin dini ve etnik unsurlara getirdiği rahatlığa vurgu yaptı.

Batman İl Kültür Müdürlüğü'nün düzenlediği iftar yemeği farklı dinlere mensup vatandaşları bir araya getirdi. Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen iftar yemeğine Müftü Hasan Çağlar, Sason Ermenileri Derneği Başkanı Aziz Dağcı, Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı, Yezidiler Derneği Başkanı İbrahim Bulut, Alevilerden Hüseyin Boztepe ve arkadaşları, muhtarlar ve bazı STK temsilcileri katıldı. İftar yemeğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı İdari ve Mali İşler Başkanı Nezir Yıldırım, duygularını dile getirmekte zorlandığını belirterek, Türkiye'nin mozaiğini burada yaşadıklarını belirterek, "Türkiye Batman'a baksın, Batman Türkiye'ye baksın." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Ramazan ayı dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu'da bir dizi etkinlik başlattığını, bu etkinliğin son halkasının da Batman'da Türk Tasavvuf Müziği ve sema mukabelesi olduğunu hatırlatan Batman Kültür İl Müdürü İhsan Aslanlı, "Sema mukabelesi söz konusu olunca biz de hoşgörü ifadesi olarak tüm renkleri tüm dilleri yan yana getirmek istedik. Bunu da en iyi şekilde ifade eden Mezopotamya'dır. Mezopotamya'nın önemli şehirlerinden biri de Batman'dır. Batman'da farklı dine mensup olan vatandaşlarımızı dernek başkanlarıyla burada beraber yemek yemeğe çalışıyoruz." diye konuştu. Daha sonra yemeğe katılan farklı dinlere mensup dernek temsilcileri duygularını dile getirdi.

Yezidiler Derneği Başkanı İbrahim Bulut, çözüm sürecinden sonra değişik etnik ve dini unsurların bir rahatlama yaşadığına vurgu yaptı. Bulut, konuşmasında, "Ülkemizde demokratikleşme konusunda atılan adımlar, biz azınlıklara da arzu ettiğimiz şekilde rahatlıklar getirdiğini her zaman dile getiriyoruz. Sayın Başbakanımızın Bingöl'de yapmış olduğu konuşmasındaki Yezidilerle ilgili söylemleri yüreğimize, kalplerimize su serpmiştir. Çeşitli nedenlerle kendi topraklarını terk edip toplu bir şekilde Avrupa ülkelerine göç eden Süryaniler, Yezidiler, azınlıklar ülkede atılan demokratikleşme adımları neticesinde geri dönüş özlemi içerisine girmişlerdir. Buradaki kardeşlerimizden görmüş olduğumuz şefkat ilgi kardeşlik bizim bu geri dönüş talebimize ayrıca bir ivme kazandırmıştır. Yalnız zamanında terk edilmiş köylerimize geri dönüş konusunda bir sıkıntı var. Hukuki süreç içerisinde bu sorunların da çözüleceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Sason Ermenileri Derneği Başkanı Aziz Dağcı ise "Bin yıldır burada yaşamışız. Aramızda hiç ayrım gayrım yoktu. Ben isterdim ki bütün bayramlarda eskiden hep beraber yaşıyorduk. Şimdi bunun hasretini yaşıyoruz. Nereye gidersek gidelim buradaki medeniyet hiç bir yerde yoktur. Dünyanın bir çok yerine gittim buradaki sıcaklığı hiç bir yerde göremedim. İnsanlardaki neşe ve gülümseme hiç bir yerde yok. Onun için her zaman birlik ve beraberlik içinde olmamız lazım." şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan Midyat Süryani Kültür Derneği Başkanı Yuhanna Aktaş da şunları dile getirdi: "Bizi bu manevi sofraya davet eden Kültür Turizm Müdürlüğü'ne teşekkürlerimi sunuyorum. Konuşmamı iki tane kutsal kitaptan bir ayetle bu sofrayı selamlamak istiyorum. İslam Peygamberi Hz. Muhammed Veda Hutbesi'nde şöyle der: "Hiç bir Arabın Arap olmayana üstünlüğü yoktur. Aynı zamanda hiç bir kızılın kızıl olmayana üstünlüğü yoktur. Aynı şekilde İncil'de de İsa Mesih şöyle der; ey insanoğlu Rab yağmuru yağdırırken hem iyilere hem kötülere yağdırır. Güneş de doğduğu zaman hem iyilerin üzerine hem kötülerin üzerine doğar. Ey insanoğlu, Rab insanlar arasında ayrım yapmazken, sen kimsin ki insanlar arasında ayırım yapıyorsun. Bu vesile ile bu kutsal kitapların emrettiği gibi, hiç bir insanın, hiç bir ırkın, hiç bir etnik kökene üstünlüğü yoktur. Bu anlamda bir Süryani ve bir insan olarak buraya davet ettiğiniz için şükranlarımı sunuyorum. Bir hafta sonra İslam aleminin kutlayacağı Ramazan Bayramı'nı en kalbi duygularla buradan kutluyorum. Dünyaya huzur ve barış getirmesini diliyorum."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER