ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 12:59

Batman Üniversitesi’nde AKUT eğitimi


Batman Üniversitesi’nde Arama Kurtarma Eğitimi (AKUT) eğitimi verildi. Sivil Savunma Amirliği’ne bağlı 10 personel, uzman kişilerden 4 günlük eğitim aldı.

    Üniversite Sivil Savunma Amirliği Arama Kurtarma Birimi'nde görev yapan 10 personel, Merkez ve Batı Raman Kampüsü'nde İzmit-Kocaeli AKUT ekibinden teorik ve pratik olarak 4 gün boyunca 'Kentsel Arama Kurtarma' eğitimi gördü. Eğitim, Kocaeli AKUT ekibinden Recep Salcı, Serkan Kaya, Seçkin Yanık tarafından verildi.

    Düzenlenen eğitim kapsamında, meydana gelebilecek olası bir afette yıkılmış, çökmüş binalardan insan kurtarılması, lojistik eğitimi, enkaza yaklaşma ve enkaz güvenliği, afet ilk yardımı ve taşıma teknikleri de anlatıldı.

    Eğitmenler, “Batman Üniversitesi’nin böyle bir eğitimi düzenlemesi ülkemiz için oldukça önemli. Ülkemizde bir deprem gerçeği var. Bu nedenle her kuruluşun arama kurtarma ekibi oluşturmalı. Batman Üniversitesi’nde, çökmüş bir binada enkaza nasıl yaklaşılır, nereden hangi tekniklerle en güvenli şekilde insan kurtarılır; dar alanlarda ve göçüklerde bulunan kazazedelerin güvenli bir şekilde sedyeye alınması ve nakledilmesini 10 arkadaşımıza paylaştık” diye konuştu.

    Öte yandan personel, üniversitenin bünyesine kazandırdığı cihazları AKUT eğiticileri tarafından kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER