ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 17:01

Batman Üniversitesi, Güzel Sanatlara özel yetenekle öğrenci alacak


 Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi özel yetenek sınavıyla Resim bölümüne 15 öğrenci alacak. Resim bölümü özel yetenek sınavı 2 Eylül'de yapılacak.

Başvurular 26-28 Ağustos tarihleri arasında Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Merkez Kampüs adresindeki Aday Kayıt Bürosu'na mesai saatleri içinde yapılacak. Başvuru yapacak adayların kayıt işlemlerini şahsen yapmaları istenirken, postayla başvurunun kabul edilmeyeceği bildirildi.

Özel yetenek sınavı ise 2 Eylül'de yapılacak. Sınava başvuru koşulları ise şöyle duyuruldu: “Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) uyruklu olmak. Lise veya dengi okullar veya Açıköğretim lisesinden 2012–2013 öğretim yılı veya daha önce mezun durumda olmak. 2013 yılında Yükseköğretim Öğrenci Seçme Sınavına (YGS) girmiş olmak. Liselerin; Resim, Sanat (Resim/Grafik), Alan/Kol/Bölümlerinden mezun olmuş adaylar için 2013 YGS’deki puan türlerinden herhangi birinden en az 140.000 puanı almış olmak. Liselerin; Resim, Sanat (Resim) Alan/Kol/Bölümleri dışındaki bir Alan/Kol/Bölümünden mezun olmuş adaylar için 2013 YGS’deki puan türlerinden herhangi birinden en az 170.000 puanı almış olmak.”

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne başvuran adayların 150 (yüzelli) TL’yi, ‘Resim Bölümü Özel Yetenek Sınavı Başvuru Ücreti’ adı altında Batman Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nın Vakıflar Bankası Batman Şubesinde bulunan TR470001500158007299678709 İBAN no’lu hesabına yatırdıklarına dair banka dekontu kayıt başvuru esnasında bulundurmaları istendi.

SINAV KAPSAMI

Sınav kapsamı: Sınav, canlı modelden desen çalışması ve imgesel tasarım çalışması olmak üzere iki basamaktan oluşuyor. Her iki basamak kara kalem çalışması olarak yapılacağından adayların renkli kalem veya boya getirmemeleri gerekiyor.

Canlı modelden desen çalışması: Sınavın bu bölümü 2 Eylül saat 09.30’da başlayacak. Adaylar, canlı bir modelin desenini Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca verilecek 50X70 cm’lik resim kağıdının yarısına (35x50cm) çizecek. Çalışma, modelin dinlenme için kullanacağı süre dâhil olmak üzere 95 dakika sürecek. İlk 45 dakika sonrasında modelin dinlenmesi için 5 dakika ara verilecek. Bu süre içinde adaylar yerlerinden kalkmayacak ve birbirlerinin çalışmaları ile ilgilenmeyecek.

İmgesel tasarım çalışması: Sınavın bu bölümü 2 Eylül günü saat 11.10’da başlayacak. Adaylar, yine aynı salonda, sınavın imgesel tasarım çalışması bölümüne alınacak. Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığınca verilecek 50X70 cm’lik resim kağıdın diğer yarısına (35x50cm) kendilerine verilecek bir konuyu, hayali olarak kurşun kalem kullanarak çizecek. Bu çalışma için de adaylara 90 dakika süre verilecek. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER