ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mart 2013 Pazartesi 21:50

Batman Tiyatro Günleri, Dünya Tiyatrolar Günü’nde başlıyor

Batman Tiyatro Günleri, Dünya Tiyatrolar Gününde başlıyor


Batman Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek 'Batman Tiyatro Günleri' için geri sayım başladı. Dünya Tiyatrolar Günü’nün kutlandığı 27 Mart’ta başlayacak olan Batman 4. Tiyatro Günleri'nin programı, düzenlenen bir basın toplantısıyla Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel tarafından açıklandı.

Batman Belediyesi tarafından 'insanı insana insanla anlatıyoruz' sloganıyla düzenlenen ve 27-31 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4. Batman Tiyatro Günleri’nin programı, düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Belediye meclis odasında düzenlenen basın açıklamasına; belediye başkan yardımcıları Gülistan Akel, Ahmet Bülent Tekik ve Hayrettin Caymaz, belediye meclis üyeleri ile Bahar Kültür Merkezi tiyatro oyuncuları katıldı. Türkiye, bölge ve Kürtlerin yaşadığı ülkelerden Kürtçe ve Türkçe toplam 12 tiyatro grubunun 5 gün boyunca sahne alacağı tiyatro günleri programında, kadın ve çocuklara yönelik oyunların yanı sıra paneller de yer alıyor.

"TİYATRO’NUN ELİT GRUPLARIN ALANI OLDUĞU ALGISINI YIKMAK İSTİYORUZ"

Programı açıklayan Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel, "Biliyorsunuz, tiyatro, özellikle sanat alanında bugüne, elit grupların alanıymış gibi bir algıyla geldi. Fakat biz özellikle yerel yönetimler olarak tiyatro sanatının halkla buluşması, halkın kültür ve geleneğini bu sanat dalıyla buluşturma amacıyla bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Organizasyonumuza, “insanı insana insanla anlatıyoruz” sloganıyla yola çıktık. Bu 5 gün sürecek tiyatro günlerinde, oyunlarımız hem Kürtçe hem Türkçe, kadın ve çocuklara dönük olarak da çeşitli oyunlar sergilenecek.” dedi.

"AMAÇ, HALKIN KÜLTÜREL DENEYİMLERİNİ TİYATRO YOLUYLA YENİDEN HALKLA BULUŞTURMAK"

Sadece Türkiye’den tiyatro grupları değil, Kürtlerin yaşadığı diğer coğrafyalardan da tiyatro guruplarının bu festivalde yer alacağını söyleyen Akel, “Çarşamba günü saat 16.00 itibariyle festivalimiz start alacak. Pazar günü sona erecek. Toplamda yaklaşık olarak 12 oyun sergilenecek ve Batman’da iki salonda, Yılmaz Güney sinema salonu ile Batman Kültür Sanat Tiyatrosu salonunda bu festivalimizin oyunları sahnelenecek. Amacımız, yerel yönetimler olarak halkın kültürel deneyimlerini ve toplumsal mesajlarını tiyatro sanatıyla tekrar halkla buluşturmak. Bu yönüyle bu tiyatro festivalini önemsiyoruz. Bildiğiniz gibi, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü. Özellikle bugüne denk getirdik. Yaşadığımız coğrafyada toplumsal bakımdan sanat alanlarıyla buluşmak ve toplumu da buluşturmak amaçlı bugünün de özgün ve özel olduğunu düşünerek, Batman 4. Tiyatro Festivali'nin startını da Dünya Tiyatro Günü’nün kutlandığı 27 Mart’ta vereceğiz. Dördüncüsünü düzenleyeceğimiz tiyatro festivaline tüm Batman halkının, tüm tiyatro severlerin katılımını bekliyoruz. Destek olan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER