ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 17:53

Batman güneş enerjisiyle aydınlanıyor

Batman güneş enerjisiyle aydınlanıyor


Batman'da güneş enerjisinden faydalananların sayısı her geçen gün artıyor. Batmanlılar, sıcak sudan sonra bahçe ve sokak aydınlatmalarında da güneş enerjisinden faydalanıyor. Bölgede kullanılabilir güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olması dolayısı ile sokak ve bahçe aydınlatmalarında güneş enerjisi kullanımına yönelik çalışmalar artmaya başladı.

    Batmanlı genç yatırımcının hizmete sunduğu güneş enerjisi ile çalışan led sokak ve bahçe aydınlatma sistemleri elektrikten tasarruf etmek isteyen vatandaşların ilgi odağı oldu. Birçok bahçe güneş enerjisi ile çalışan led aydınlatma sistemleri takarak yüklü elektrik faturaları ödemekten kurtuldu.

    Batman’da güneş enerjisi ile çalışan led aydınlatma direklerini vatandaşların hizmetine sunan Batmanlı genç iş adamı Fernas Demirhan, sistemin daha çok sürekli aydınlatma ihtiyacı olanlar tarafından rağbet gördüğünü söyledi. Sistemin tamamen portatif olduğunu ve istenildiğinde başka bir yere taşınabileceğini belirten Demirhan, kurulan aydınlatma sisteminin 2 yılda kendini amorti ettiğini söyledi.

    Aydınlatma direklerinin montaj ve kurulumunun 20-30 dakika içinde yapıldığını belirten Demirhan, "Enerjisini tamamen güneşten alan 50 Wattlık bu led aydınlatma direği sistemi gün içinde yaklaşık 3-6 saat arasından güneşten aldığı enerjiyi depolayıp, gece yaklaşık 10-12 saat kadar aydınlatmak amacı ile kullanabiliyor. Bu sistem park, bahçe, yol aydınlatması ile ev ve işyerlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir sistemdir. Bizler bütün Batman’ı bu güneş enerjisi sistemi ile aydınlatmak istiyoruz.” diye konuştu. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER