ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:11

Bastonu doğru kullanmıyoruz


Baston kullanımı bazı sebeplere bağlı olarak yaşlılar tarafından çok da sıcak bakılan bir araç olarak kabul ediliyor. Çoğu zaman uzmanların tavsiye ettiği baston kullanımına sıcak bakılmıyor. Türk Geriatri Derneği ise "Baston kullanımına ilişkin önemli bir konu da doğru, tekniğine uygun bir biçimde baston kullanımının sağlanamamasıdır." uyarısında bulundu.

    Dernekten yapılan açıklamada, gerektiğinde tıbbi açıdan baston kullanımının pek çok yararı bulunduğu hatırlatıldı. Açıklamada, eklem iltihapları (artrit), hareket kısıtlılığına sebep olan durumlar olduğu zaman baston kullanımının ağrıyı azalttığına dikkat çekildi. Türk Geriatri Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Baston dengeyi sağladığı ve kolaylaştırmaktadır. Baston kullanımına ilişkin bir başka önemli konu da doğru tekniğine uygun bir biçimde baston kullanımının sağlanamamasıdır. Bu konuda eğitim verildiğinde kullanıcıların bastonu doğru kullandıkları da bilinir. Baston yürüyüş sırasında dengenin korunmasına ya da herhangi bir kaza veya yaralanma sonrasında hasarlı dokular korunarak yürümeye yardımcı olur. Sadece dengeye destek olması için baston kullanılacak ise, standart bir model seçilebilir. Yük taşıtılmak üzere kullanılacak ise, üç ya da dört ayaklı olan tercih edilmelidir. Elde artrit ya da eklemlerde ağrılı durumlara bağlı kavrama güçlüğü varsa, tutamak kısmı kalın olan bastonlar tercih edilmelidir. Böylece ağrılı, hasarlı el eklemlerine fazla yük binmemiş olur. Baston kullanımı ellerde uyuşmaya ya da ağrıya neden oluyorsa; bastonun tutamak kısmı uygun değil demektir. Bastonun ucu sağlam ve esnek kauçuk malzemeden yapılmalı, yeri kavramalı ve kaymamalıdır."

    "BASTON ÇOK UZUN VE KISA OLMAMALI"

    Baston tutarken kolun düz olmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, dirsek hafif bükülerek 15 derecelik bir açı oluşturulması tavsiye edildi. Kullanım amacı dengenin korunması ise dirseğin biraz daha bükülü tutulabileceğinin vurgulandığı açıklamada, bastonun biraz daha yüksek olabileceği dile getirildi. Açıklamada, "Baston çok uzun veya çok kısa olmamalı, kol düz olarak yere uzatınca tutamak kısmı bileğin içindeki çizgilere denk gelmelidir. Baston dengeye yardımcı olması için kullanılıyorsa, herhangi bir el ile kullanılabilir. Bir kaza geçirilmişse, bacakta yaralanma olmuşsa ya da kalçada dizde sorun varsa, baston karşı taraftaki elde tutulmalı, hasarlı bacak ile adım alınırken karşı taraf elde tutulan baston da birlikte öne atılmalı, hasarsız bacak ile adım alınırken baston yerinde kalmalıdır. Tek bacakta ağrı ya da hasar varsa, merdiven çıkarken trabzan tutulmalı ve önce sağlam bacak ile basılmalı, daha sonra baston ile beraber ağrılı bacak ile basılmalıdır. İnerken önce baston aşağıdaki basamağa konmalı, daha sonra ağrılı hasarlı bacak ve en son olarak sağlam bacak ile inilmelidir. Bütün bu aşamalar doğru bir şekilde yönetildiğinde baston kullanımı, yaşlılık dönemi başta olmak üzere gerekli hallerde sağlık açısından önerilen bir konudur. Sağlık çalışanları başta olmak üzere ilgili kişi ve kurumların toplumda bu gerekçenin kabul edilmesini sağlamak üzerinden sorumlulukları bulunmaktadır." denildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER