ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 15:13

Başsavcılıktan, Baransu'ya: Yapabilecek işlem yok


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Mehmet Baransu’nun kurduğu internet sitesine erişimin engellenmesi kararının kaldırılması talebine, kendilerinin yapabileceği bir şey olmadığı cevabını verdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, RTÜK, TİB ve başsavcılıklara yazdığı yazıda yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili gizliliği ihlal edici ve kişileri suçlayıcı olduğu belirtilen yayınlarla ilgili idari işlemlerin uygulanması talebinde bulunmuştu. TİB de bu yazıya dayanarak Baransu tarafından kurulan www.yenidonem.com adlı siteye erişimi engellemişti.

Avukatıyla birlikte adliyeye gelen Baransu, bu kararın kaldırılması için Başsavcılığa başvurdu. Dilekçede, Başsavcılığın ilgili kurumlara gönderdiği yazıda herhangi bir site adı bulunmamasına rağmen sadece yenidonem.com adlı sitenin engellendiği belirtildi. Başsavcılığın söz konusu yazısının engelleme kararına dayanak oluşturamayacağı vurgulandı. TİB’in keyfi ve hukuka aykırı uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtildi.

Dilekçeyi inceleyen Başsavcı Turan Çolakkadı imzalı cevabi yazıda, Başsavcılığın söz konusu yazısının RTÜK, TİB ve İstanbuldaki başsavcılıklara gönderildiği hatırlatıldı. Gönderilen yerlerde ne gibi işlem yapılacağı hususunun ilgili kurumlarca takdir edildiği belirtildi. Yazıda, yapılan soruşturmalar kapsamında erişimin engellenmesi tedbirinin uygulandığına dair bir kayıt bulunmadığı gerekçesiyle de kendileri tarafından yapılacak bir işlem bulunmadığı kaydedildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER