ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 14:35

Başsavcı Güler: Yanlıştan döndük


Nevşehir Cumhuriyet Başsavcısı Osman Nuri Güler, M.V.D.'nin tutuklanması sonucunda yanlışlık yaptıklarını ama yanlıştan da döndüklerini söyledi.

Güler, makamında Japon ve Türk gazetecilere olayla ilgili yaptığı açıklamada, M.V.D’yi olaydan sonra şüpheli alma ve tutuklama nedenlerinin F.U.’ya araçlarının benzerliği ve aracında bıçak çıkması gibi benzer delillerin etkili olduğunu belirtti. Ayrıca, Hoshie Teramatsu’nun fotoğraftan ve yüzleştirme sonucunda M.V.D.’yi teşhis etmesinin tutuklanmasında önemli rol oynadığını kaydeden Güler, tutuklanma sonrasında da soruşturma işlemlerine devam ettiklerini, delillerin toplanmasına çalıştıklarını vurguladı.

M.V.D.’nin, olayın başından itibaren suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Güler, “Şüpheli M.V.D.’nin tutuklanması sonrasında aynı gece İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan istihbari çalışmalar sonucu Maı Kurıhara ve Hoshie Teramatsu’ya yapılan eylemlerin failinin Ürgüp ilçesinde oturan tutuklu şüpheli ile akrabalık ilişkisi olduğu tespit edilen F.U. olabileceği bilgisine ulaştık. Bunun üzerine F.U.’nun evinde yapılan aramalar neticesinde saldırıya uğrayan Japon turistlere ait eşyalar bulundu. Olayda kullanılan araçta gerekli arama ve inceleme yapıldı. F.U., başsavcılığımızda alınan ifadesinde, Japon turistlere yaptığı eylemleri tevilli olarak kabul etti. Bunun üzerine M.V.D. re'sen başsavcılığımız tarafından tahliye edildi.”

"M.V.D. VE F.U. BİRLİKTE YÜZLEŞTİRİLDİ"

Japon turistlere bıçaklı saldırı iddiası ile yakalan M.V.D. ve F.U.’nun, Hoshie Teramatsu’nun tedavi gördüğü Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi'ne birlikte götürülerek yüzleştirildiğini kaydeden Güler, teşhis işlemlerinde Teramatsu’nun bu sefer F.U.’yu kesin olarak teşhis ettiğini ifade etti.

Ayrıca, bu nitelikteki bir davanın çok uzun sürmeyeceğini, dava açılmadan önce bütün delillerin toplanmış olacağını belirten Güler, soruşturma sırasında elde edilen delillerin değerlendirilmesine devam edildiğini, şüpheli F.U. hakkında en kısa zamanda iddianame tanzim edilerek, Nevşehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne atılı suçlardan dolay dava açılacağını kaydetti.

İddianamede, şüphelinin verdiği ifadelere çok şaşırılacağını ve olayın cinsel amaçlı yapıldığının açık olduğunu ifade eden Güler, ”Zaten Japon Teramatsu, kendilerine saldıranın tek kişi olduğunu beyan etti. Tecavüzün nasıl yapıldığı iddianamede açıklanacak. F.U.’nun iki Japon turistten yaralı olana tecavüz ettiği belirlendi. DNA testlerini çabuklaştırmak için çalışıyoruz. Zaten iddianame 30 gün içinde hazırlanır.” dedi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER