ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 17:27

Basra Körfezi ülkelerinde birlik arayışları


Bahreyn'in başkenti Manama'da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesinde, üye ülkeler arasında ortak askeri komutanlık kurulması üzerinde mutabakata varıldı. Zirvede, KİK'in "Körfez Birliği"ne dönüşmesi yönündeki çalışmaların da devam etmesi kararlaştırıldı.
    
KİK'in 33. zirve toplantısının ardından duyurulan sonuç bildirgesinde, üye ülkelerin, Körfez ülkeleri güçlerinin bağlı olacağı bir ortak askeri komutanlık kurulması üzerinde anlaşmaya vardığı belirtildi. KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyani'nin okuduğu bildirgede, Körfez ülkelerinin ekonomik entegrasyonun sağlanması amacıyla ortak pazar ve gümrük birliği alanlarında da çalışmalara devam edilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.
    
     ''İran yönetimine uyarı''
    
Zirvede, İran'ın nükleer faaliyetleri ve Körfez ülkeleriyle ilişkileri de başlıca gündem maddeleri arasında yer aldı.
    
Bildirgede, ''İran'ın bölgede gerginliği artırıcı ve istikrarı bozucu politikalarına son vermesi gerektiği'' ifade edilerek, ''İran'ın Körfez ülkelerinin içişlerine karışması'' kınandı.
    
İran'ın Buşehr nükleer santralindeki faaliyetlerinin de değerlendirildiği bildirgede, Tahran'a nükleer projelerinde şeffaf olması ve uluslararası anlaşmalara taraf olması çağrısında bulunuldu. İran'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait üç adayı ''işgal etmesiyle'' ilgili olarak ise, ''İran'ın Tunb ve Ebu Musa Adalarını işgal etmesini kınıyoruz'' ifadesi kullanıldı.
    
     SMDK'ya destek
    
KİK'in sonuç bildirgesinde, Suriye'de iktidarın değişim sürecinin hızlanması çağrısında bulunulurken, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) Suriyelilerin meşru temsilcisi olarak tanındığı yinelendi. SMDK'ya destek verilmesinin önemine işaret edilen bildirgede, uluslararası camia ve uluslararası örgütlere Suriye halkına yardım etmeleri çağrısı yapıldı.
    
1981'de kurulan KİK; Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden oluşuyor.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER