ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:49

Başörtülü öğrencilere engel çıkartıldı

Başörtülü öğrencilere engel çıkartıldı


Niğde’de liseler arası yapılan basketbol turnuvasına başörtülü öğrenciler alınmadı. Başörtülü olarak lisans çıkartmalarına rağmen turnuvada oynayamadıklarını belirten öğrenciler, sorunun çözülmesi için yardım istedi.

Salon görevlileri, basketbol kuralları çerçevesinde oyuncuların kafalarında 5 santimetrelik bant hariç her hangi bir aksesuar olamayacağını söyledi, başörtülü öğrencilerin karşılaşmaya katılmasına izin vermedi. Melike Nur Yılmaz adlı öğrenci, yaşadıklarını ve duygularını ajansımıza anlattı. Yılmaz, ”Sungurbey Fen Lisesi'nde okuyorum. Bence insanları başörtüsü var diye sınırlandırmak yanlış bir şey. Sonuçta ben bu sporu seviyorum ve arkadaşlarımın yanında oynamak istiyorum. Bence başörtüsü bunun önünde bir engel değil.” dedi.

Yılmaz, şöyle devam etti: ”Ben başörtülü de çıksam başörtüsüz de çıksam sahada insanlar için bir şey değişmeyecek. Lisans konusunda bir sıkıntı çıkmıyor fakat oynama kısmında büyük bir engel çıkıyor karşımıza. Lisansa neden izin veriliyor da buna izin verilmiyor anlamış değilim. 'Yönetmelik böyle' diyorlar. Bence yönetmeliğin değişmesi lazım. Başörtünün hiçbir şekilde engel olduğuna inanmıyoruz. Biz normalde sahada 5 kişiydik, yedek olarak gelmiştik. Bir arkadaşımız sakatlanınca mecburen kapalı arkadaşımızdan biri başını açıp oynamak zorunda kaldı. İstemeyerek de olsa açtı başını. Buradan bizi duyabilecek en üst kişiye sesleniyoruz. Başörtüsü bir sorun değil sporun önünde. Herkesin eşit olması lazım. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz ve bu sorunun ortadan kalkmasını istiyoruz."

        Basketbol Niğde İl Temsilciliği ile Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri, konu hakkında açıklama yapmak istemedi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER