ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 14:07

Başörtülü avukatlara destek istediler


Kayseri Baro Başkanı Fevzi Konaç, Türkiye Barolar Birliği ve tüm baroları, Danıştay kararının ardından duruşmalara başörtüleri ile giren avukatlara yönelik ''hoş olmayan'' tavırlara karşı sağduyulu tavır almaya çağırdı. Geçmişte Türkiye'de kişiye ve inanca göre adaletin yönlendirildiğini, siyasi fikirlerin adaletin tahakkukunun önüne geçtiğini ifade eden Konaç, ''eskinin rövanşının alınacağı gündür'' mantığı ile hareket edilmemesi gerektiğini vurguladı.

''Artık fırsat elimizdedir, sıra bizdedir'' diyerek, adalet ve özgürlükleri hiç kimsenin kendi hesabına göre kısıtlayamayacağını belirten Konaç, yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Hukukçuların en önemli vazifesi, adaletin tesis edilmesine aracılık etmek ve hakkın sahibine teslim edilmesini sağlamaktır. Bir takım davalarda mağdur olduğunu düşündüğümüz avukat meslektaşlarımıza sahip çıkarken, yıllardır inançlarından dolayı mahkeme kapılarından geri çevrilen, yok sayılan, ruhsat ve diplomalarına hayat hakkı tanınmayan başörtülü hanım avukatlarımızın yanında, hakları verilene kadar dimdik duralım.”

Ülkede kardeşliğin yeniden hakimi için tüm vatandaşların eşit hak ve özgürlüklere sahip olması gerektiğine değinen Konaç, açıklamasını şöyle devam etti: “Gelin, bu tarihi fırsatı milletimiz adına doğru kullanalım. Özgürlüklerden yana olalım. Gelin, bizi bölerek, ayrıştırarak üzerimizde planlar yapanlara fırsat vermeyelim. Hak ve özgürlüklere kim ve ne adına müdahale edilirse edilsin, mağdur ve mazlumun inancı ve kimliği ne olursa olsun, birlikte karşı çıkalım. Başörtülü avukatlarımızla birlikte, mağdur olduğunu düşündüğümüz tüm meslektaşlarımıza sahip çıkarak özgürlüklerden yana tavır alalım. Gerekçesini tartışabiliriz ama, Türkiye Barolar Birliği, Danıştay kararına itiraz etmeyerek sürecin din ve vicdan özgürlüğü noktasında olması gereken şekliyle tamamlanmasına katkı sağlasın. Tüm barolarımız bu çözümde özgürlükçü ve demokrat bir tavır alsın. Doğu ve Güneydoğu barolarının birkaç gün önce konu ile ilgili yaptığı açıklama, diğer barolarımızın da katkıları ile çözüm yolunda hedefe ulaşmayı sağlasın.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER