ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 16:34

Başkentte Konya Tanıtım Günleri


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmanın, tarihi eserin ihyasından başka bir şey olmadığını belirterek, buranın etrafının da yeşillendirileceğini bildirdi.
Konyalılar Yardımlaşma Derneğinin, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ATO Konre ve Kültür Merkezinde düzenlediği Konya Tanıtım Günleri Fuarı törenle açıldı.
Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki çalışmayla ilgili bir soru üzerine, o bölgeyi çok iyi bildiğini, oranın küçük bir alan olduğunu ve tarihi bir top kışlasının bulunduğunu söyledi.
Eroğlu, "Tarihi esere olan saygımızdan dolayı bu eseri yapacağız inşallah. Tarihi eserin ihyasından başka bir şey değil. Buranın etrafı da yeşillenecek" dedi.
İstanbul'daki 3. boğaz köprüsüne Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim'in adının verilmesinin bazı kesimleri rahatsız ettiği iddaialarıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Eroğlu, "Rahatsız olacak bir şey yok, yani doğru bir şey değil. Yavuz Sultan Selim gerçekten büyük bir padişah. O bakımdan kimsenin bundan rahatsızlık duymaması gerekir diye düşünüyorum ama herkesin düşüncesine saygı göstermek de bizim vazifemiz" ifadelerini kullandı.
-Konya'ya son 10 yılda yaklaşık 3,1 milyar liralık yatırım
Bakan Eroğlu, daha sonra fuarın açılışında yaptığı konuşmada da Konya'nın tarım, sanayii ve şehircilikte örnek bir kent olduğunu belirterek, bu ilin önümüzdeki dönemde daha da güzelleşeceğini vurguladı.
Önümüzdeki hafta sonu Konya'da önemli bir tesisin temelini atacaklarını duyuran Eroğlu, "Allah nasip ederse cumartesi günü 42 tane tesisin temel atma ve açılış merasimini yapacağız. 100 yıl su ihtiyacını karlışalayacak içme suyu tesisinin de temelini atacağız" diye konuştu.
AK Parti Hükümeti'nin Konya'ya son 10 yılda yaklaşık 3,1 milyar liralık yatırım yaptığına işaret eden Eroğlu, "Konya Ovası'nda su sıkıntısı var.
O bakımdan sulama olmadan ürün elde etmek mümkün değildir. Sulama sistemlerini modern hale getirmek gerekiyordu. Muazzam bir yeraltı suyu şebekesinin kapalı sisteme dönüştürülmesi ve yağmurlama sistemine dönüştürülmesi için çok büyük çalışmaya imza attık ve bu çalışmalarımız sürüyor. Hükümetimiz Konya'ya büyük önem veriyor ve Konya'ya hizmet etmenin haklı gururunu yaşıyoruz" şeklinde konuştu.
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de Konya'yı anlatmak için kelimelerin yetersiz kalacağını, bu kentin tarihi, içinde barındırdığı eserleri ve hoşgörüsü, yetiştirdiği önemli değerleriyle Anadolu'ya ışık saçtığını ve rehberlik ettiğini dile getirdi.
MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da Konya'nın Selçuklu kültür ve medeniyetini taşıyan, Osmanlı izlerini bugünlere yansıtan bir kent olduğunu, bu yönünün tanıtımının yapılmasından ziyaden hatırlanmaya ihtiyacı olduğunu savundu.
Halk oyunları gösterisinin sunulduğu, Nasreddin Hoca'nın da temsili olarak canlandırıldığı törende, şehrin tarım, sanayi ve eğitim alanındaki kurum ve kuruluşlarının standları gezildi.
Törene, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve çok sayıda davetli de katıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER