ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 17:05

Başkent'te araba kaçakçılarına darbe: 26 gözaltı

Başkentte araba kaçakçılarına darbe: 26 gözaltı


Ankara polisi, yurt dışından araçları paravan şirket üzerinden kaçak yolla yurda sokan ve çalıntı-hurdaya çıkmış aynı model araçlarla ‘change’ yapıp piyasaya süren çeteyi çökertti. Son yılların en büyük operasyonuna imza atan kaçakçılık ekipleri, 16 ilde düzenlediği operasyonda 26 kişiyi gözaltına aldı. Çetenin bu yöntemle yaklaşık 100 milyon lira haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, yurt dışından getirilen araçların kaçak yolla ülkeye sokulduğu ihbarını aldı. Konuyla ilgili çalışma başlatan kaçakçılık dedektifleri, yaklaşık 10 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından operasyon için düğmeye bastı. Ankara başta olmak üzere 16 ilde düzenlenen operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 11 adet çekici, 19 römork, 2 kamyon, 7 otobüs, 20 otomobil, motor ve şase numaralarının değiştirilmesinde kullanılan malzemeler, kimyasal malzeme ve çok sayıda evrak ele geçirildi.

TANINMIŞ FİRMALAR ÜZERİNDEN SAHTE EVRAK DÜZENLEMİŞLER

Liderliğini cezaevinde bulunan A.F.T’nin yaptığı çetenin çalışma yöntemi de deşifre edildi. Kaçakçılık çetesinin Afyonkarahisar’ın Çay ilçesinde kimsesiz bir şahsın üzerine paravan şirket kurduğu belirlendi. Bu şirket üzerinden çalışan şebeke, yurt dışından getirdikleri yüzlerce aracı tanınmış firmaların ismini kullanıp sahte evrak düzenlediği tespit edildi. Düzenlenen sahte evraklarla çetenin bu araçları ihraç etmiş gibi gösterdiği kaydedildi. Çetenin, ayrıca TSE belgelerinin dahi sahte olduğu ifade edildi.

Yurt dışında bulunan çete üyelerinin yaklaşık 2 -3 bin Euro’ya aldıkları otomobilleri, gümrükten içeri sokup, diğer çete üyelerine bırakıp geri döndüğü öğrenildi. Türkiye’ye sokulan son model arabaların, aynı modelde yakalaması olan, hacizli, pert kaydı bulunan veya icralı olan otomobillerle motor ve şaşe numaralarının değiştirildiği tespit edildi. Çetenin, bu araçları da piyasayı araştırıp yok fiyatına aldığı ortaya çıktı. ‘Change’ işleminin ardından şebekenin, araçları bu şekilde piyasaya sürdüğü belirlendi. Çetenin bu işlerini yapan üyesinin ise ‘doktor’ lakaplı İbrahim S. olduğu ifade edildi. Bu yöntemle çalışan şahısların araçları vatandaşlara satarak, yaklaşık 100 milyon lira haksız kazanç sağladığı bildirildi.

ÇETENİN ŞİFRELERİ DEŞİFRE EDİLDİ

Emniyet güçleri yaklaşık 10 ay boyunca takibe aldığı çetenin şifrelerini de deşifre etti. Şebekenin, polise ‘vatandaş’, çalıntı arabaya, ‘uçurtma’ ve plakaya ise ‘teneke’ kodlarını verdiği ortaya çıktı.

Çok sayıda vatandaşın çetenin ağına düştüğü açıklandı. Çeteden aldığı bir otomobili, kaza sonucu servise götüren bir vatandaşın aracının kaçak olduğunu öğrenince şaşkınlık yaşadığı öğrenildi. Otomobili kontrol eden servis çalışanı, araç sahibine, ‘Aracınız Çek Cumhuriyeti’nde servise girmiş’ deyince adeta şoke uğradı. Gözaltına alınan 26 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER