ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 21:43

Başkentliler Bitlis Tanıtım Günleri'ne yoğun ilgi gösteriyor

Bitlis Valiliği tarafından Ankara'da düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri Başkentlilerin beğenisini kazandı


Bitlis Valiliği tarafından Ankara'da düzenlenen Bitlis Tanıtım Günleri Başkentlilerin beğenisini kazandı. Tanıtım günlerini 3 gün içinde 150 binden fazla Başkentli gezdi.

        Açılan stantlarla Bitlis, Ankara’ya taşınırken, Ankara Kültür Merkezi'nde sergilenen yöresel ürünler ve yöresel yemekler Ankara’da büyük ilgi görüyor. Vatandaşların özellikle Bitlis’in Büryan Kebabına yoğun ilgisi oluyor. Başkentlilerin çok beğendiği büryan kebabı büyük ilgi görürken, şimdiye kadar kebap yapımında 40 koyun eti harcandığı belirtildi.

        3 Nisan'da başlayan tanıtım günleri kapsamında Bitlis'i tanımak isteyen ve stantları gezmeye gelen ziyaretçi sayısı 150 bini buldu. Ankaralıların özel ilgi gösterdiği tanıtım günlerinde Bitlis’in özellikle yöresel ürünlere yoğun talep oluyor. Bitlis Valiliği ise Bitlis’e özgü yöresel ürünleri ve yöresel yemekleri ilk defa tanıyan 10 Ankaralıyı Bitlis’te misafir etmek ve ildeki güzellikleri Bitlis’te görme fırsatı sunmak için çalışma başlattı. Bitlis’i görmek isteyenler için Valilik standında form doldurtan valilik tanıtım günleri sonucunda kurayla belirleyeceği 10 kişiyi Bitlis’e getirecek. Bitlis’e getirilecek olan şanslı 10 Ankaralıya Bitlis’in tarihi yerleri, yöresel ürünleri ve yöresel yemekleri yerinde tanıtılacak. Tüm masraflar ise yine valilik tarafından karşılanacak. Ayrıca tanıtım günleri kapsamında stantları dolaşan ziyaretçilerden çoğunun Nemrut Krater Gölü'nün Bitlis’te olduğunu ilk defa burada öğrenmesi dikkat çekti.

        Öte yandan bu günkü tanıtım günlerine sanatçı İzzet Yıldızhan da katıldı. İlk olarak Bitlis stantlarını dolaşan Yıldızhan, daha sonra konser verdi. Ziyaretçilere unutulmaz saatler yaşatan Yıldızhan, şarkılarıyla herkesi eğlendirdi. Tanıtım günleri yarın sona erecek
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER