ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 11:23

Başkent'in ‘sinek haritası’ ilaçlamada yardımcı

Başkentin sinek haritası ilaçlamada yardımcı


Ankara Büyükşehir Belediyesi, güncellenen 'sinek haritası' yardımıyla haşere ile mücadele çalışmalarını 675 mahallede, 40 ilaçlama ekibiyle sürdürüyor.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hatice Akgül, çalışmalarla ilgili verdiği bilgide, Büyükşehir Belediyesi ilaçlama ekiplerinin her yıl ortalama 5 bin üreme alanında haşere ile etkin mücadele çalışması sürdürdüğünü söyledi. Coğrafik Pozisyon Sistemi ile haşerenin türü, bölgenin ısı ve nem miktarı, yükseklik gibi değerlerin bilgisayar ortamında kaydedildiğini bildiren Hatice Akgül, sivrisinek ve karasineğin lokal olarak üreyebildikleri alanların her yıl yeniden belirlenerek, oluşturulan 'sinek haritası' üzerinde gösterildiğini söyledi.

Akgül, güncellenen sinek haritasının yardımıyla ilaçlama ekiplerinin Kurtboğazı, Çubuk, Bayındır Baraj havzaları, Ankara Çayı ve bağlantı kolları, Gölbaşı, Mogan, Eymir, İmrahor Vadisi, Yakacık ve Ovacık dere alanı, Keçiören Hacıkadın Deresi, Mamak Hatip Çayı ve bağlantı kolları ile tüm rekreasyon alanları, parklar, süs havuzlu yeşil alanlar ve refüjlerde her zaman görev başında olduğunu belirtti.
Akgül, Metro ve ANKARAY gibi toplu taşım istasyonlarında da özellikle mesai dışı saatlerde ilaçlama yaptıklarını ifade etti. Akan su ve göletler gibi alanlarda, her türlü su birikintisinde üreyen sivrisineğin yanı sıra karasinek ve diğer sineklerle dört mevsim boyunca mücadele ettiklerini söyleyen Akgül, “Bu bölgelerde önceden belirleyerek tespit yaptığımız gözlem noktalarında etkin mücadele çalışmaları yürütüyoruz.” dedi.

ÜÇ VARDİYE ÇALIŞMA

Başkent’te 3 vardiya halinde devam eden çalışmalarda, her türlü haşerenin yok edilerek, vatandaşların rahat etmesi hedefleniyor. Hatice Akgül, kent zararlıları olarak tanımlanan karasinek, sivrisinek, bit, pire, kene, tahtakurusu, hamamböceği, fare gibi haşerelere üreme ve larva aşamasında müdahale ederek, insan sağlığını tehdit etmemeleri ve herhangi bir hastalık bulaştırmamalarını amaçladıklarını ifade etti.

Akgül, ayrıca gelen şikayetler üzerine her yıl mayıs ayında ağaçlardan kaynaklanan ve dönemsel sıkıntılara neden olan küçük sineklere de önlem aldıklarını kaydetti. Haşere konusundaki her türlü sıkıntı Büyükşehir Belediyesi’nin 384 66 10 - 11 - 12 numaralı ilaçlama telefonlarına 24 saat iletilebiliyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER