ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Mart 2014 Pazar 09:27

Başkent’in beş girişine beş muhteşem kapı

Başkentin beş girişine beş muhteşem kapı

Ankara'nın beş yönden girişine, beş görkemli kapı yapıldı.


Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan beş “simge” kapının açılışı, dün akşam Belediye Başkanı Melih Gökçek, siyasiler ve çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleştirildi. Konya Yolu Ahlatlıbel Yokuşu’ndaki kapıda yapılan açılış töreninde Murat Göğebakan da bir konser verdi. Sırasıyla Esenboğa, Samsun, Eskişehir, İstanbul ve Konya istikametindeki kapılar da açıldı.

DÜNYA MARKASI YOLUNDA

Ankara’nın dünyanın marka şehirleri arasına girmesini sağlayacak olan kapılar, Osmanlı ve Selçuklu mimarisine uygun bir şekilde yapıldı. Akşam'ın haberine göre Başkent’in beş ana arterine yapılan, Detvar İnşaat-Gatek Yapı-Artagan ortaklığı imzalı kapılar; Paris, Münih, Barselona, Lizbon, Viyana, Budapeşte ve Amsterdam gibi Ankara’nın isminin de dünya kentleri arasında geçmesini sağladı. Ayrıca özel aydınlatmalarla bezenen kapıların üzerinde şehir dışından gelenlere ‘hoş geldiniz’ yazısı ile sıcak bir karşılama yapılıyor.

BAŞKAN GÖKÇEK: HAYIRLI OLSUN

Devasa sembol kapılar havai fişek gösterileri ile coşkulu bir kalabalıkla açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kapıların dış kaplamalarının doğal taş, kurşun, alüminyum, cam, çini süslemelerinden oluştuğunu söyledi. Doğal taş olarak İstanbul giriş kapısında traverten, diğer dört kapıda ise Nevşehir firuze taşı kullanıldığını söyleyen Gökçek, “Kapılarımız özellikleri ve mimarisi ile Ankara’nın sembolleri arasında bundan sonraki yerini almış olacak. Ankara gün geçtikçe güzelleşiyor. Hayırlı, uğurlu olsun diyorum” diye konuştu. Gökçek, şunları kaydetti: "Kapılarımızın hepsi Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esintiler taşıyor, yani tarihimizi yansıtıyor. Her bir kapımız ismini taşıdıkları şehirlerin tarihi izlerini taşıyor."  

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER