ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL35°C
Sıcak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 22:17

Başkent Kadın Platformu'ndan ''başörtüsü'' eylemi


Başkent Kadın Platformu Derneği Başkanı Berrin Sönmez, ''Devlet Memurları Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ndeki 'görev mahallinde baş daima açık' maddesi acilen kaldırılmalı, kadına yönelik bu ayrımcı uygulamanın kamu eliyle yürütülmesine artık bir son verilmeli'' dedi.
     Başkent Kadın Platformu Derneği üyeleri, ''Devlet Memurları Kılık Kıyafet Yönetmeliği''nin kaldırılması talebiyle Güvenpark'ta eylem yaptı.
     Dernek Başkanı Sönmez basın açıklamasında, yürürlükteki yönetmeliğin ''görev mahallinde baş daima açık'' hususunun 28 Şubat sürecinde başörtülü binlerce kamu görevlisi kadının işine son verilmesine yol açtığını söyledi.
     Bu durumun bugün Türkiye'deki kadınların yüzde 70'inin çalışma hayatını ciddi ölçüde kısıtlamaya devam ettiğini dile getiren Sönmez, başörtülü kadının iyileştirmeler olsa da hala toplumsal hayata katılımda ayrımcılığa uğradığını savundu.
     Türkiye'nin kadına karşı her türlü ayrımcılığı önleyeceğini uluslararası alanda taahhüt etmesine rağmen, temel haklardan olan çalışma hakkını basit bir yönetmelikle devlet eliyle kısıtladığını ileri süren Sönmez, ''Devlet Memurları Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ndeki 'görev mahallinde baş daima açık' maddesi acilen kaldırılmalı, kadına yönelik bu ayrımcı uygulamanın kamu eliyle yürütülmesine artık bir son verilmeli. Bu yılın 8 Mart'ına Türkiye kadınlara yönelik bu ayrımcılığı kaldırıp bir ayıbından daha kurtulmuş olarak girmelidir'' dedi.
     Eyleme Mazlumder üyeleri de destek verdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER