ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 11:34

Başkent esnafı, eylemlerin sona ermesini istiyor


Başkentte Gezi Parkı odaklı eylemlerin yoğunlaştığı Kuğulu Park ve Kennedy Caddesi'ndeki esnaf, dükkanlarında önemli maddi hasar olduğunu, işlerinin bozulduğunu, çoğu günler siftah bile yapamadıklarını, kapanan trafik nedeniyle evlerine zor gittiklerini belirterek, eylemlerin sona ermesini istiyor.
Kavaklıdere Tunus Taksi Durağı Başkanı Murtaza Ece, iki haftadır devam eden eylemler nedeniyle şoförlerin 21.00'den sonra taksi durağına giremediklerini söyledi.
Taksilerin, eylemciler yüzünden zarar gördüğünü, şoförlerin müşterilerini istedikleri yere götüremediklerini belirten Ece, "Arkadaşlar yolu kapatıyor ve barikat kuruyor. Bizler de gazın ve protestonun arasında kalıyoruz. Bu konuda mağduruz" dedi.
Taksi durağındaki tentenin eylemciler tarafından yakıldığını anlatan Ece, şöyle konuştu:
"Durağımız, şu anda yok. Çankaya Belediyesinden durak yeri istedik, onunla uğraşıyoruz. Bize yardımcı olmalarını ve kulübe vermelerini istiyoruz. Ayrıca akşamları müşterimiz de azaldı. Saat 8'den sonra insanlar, buradan geçemiyor. Burası resmen ölü bir şehir gibi oluyor ki burası Ankara'nın merkezi Kavaklıdere bölgesi. İnsanlar korkuyorlar, biz de çevre esnafı olarak burada mağduruz. Eylemlerin durmasını ve yetkililerden bunun bir an önce çözülmesini isityoruz."
-"Esnafa zarar vermemek de hak"
Kennedy Caddesi'nde 15 yıldır bulunan büfeyi işleten Ali Altay da eylemlerden dolayı satışlarının azaldığını dile getirdi.
Büfeyi kapattıktan sonra evine gidemediğini vurgulayan Altay, "Büfenin başında bekliyorum zarar göreceğiz diye ama yine de engelleyemedim zararımız oldu. Kepenk gitti, yaptırdık, yine sıfırını yaptıracağız. Şu anda 2 kişi kepenki zor açıyor. Eylemlerin bitmesini bekliyoruz, mecburen sıfırını yaptıracağız, çünkü kepenklerin tamiri yok. İşlerimizde düşüş var. Eylem en doğal demokratik hak ama esnafa zarar vermemek de hak" diye konuştu.
Büfenin dış tarafında duran yiyeceklerin gazdan etkilendiğini belirterek, sakızların hepsini iade edeceğini kaydetti.
-"Bütün esnaf olarak tepkiliyiz"
Tunus Caddesi'nde bakkal işleten Bilal Özel ise eylemlerin olduğu günden itibaren satışlarının düştüğünü vurguladı.
"Keşke bunlar hiç yaşanmasaydı" diyen Özel, "Çatışma gece 12'de başlıyor. Çatışma başlayınca da dükkanı kapatıp gidemiyoruz. İçeride mahsur kalıyoruz. Bütün esnaf olarak tepkiliyiz" ifadesini kullandı.
-"15 gündür dengemiz bozuldu"
Tunus Caddesi'nde 38 yıldır hizmet veren büfede çalışan Emin Durmaz da müşterilerinin Tunalı Hilmi civarına gelemekten endişe duyduğunu belirterek, "Eylemin başladığını duyan hemen kaçıp gidiyor, ne yemek yiyorlar ne de başka bir şey" dedi.
Eylemlerden dolayı birçok yolun trafiğe kapatıldığını dile getiren Durmaz, Bahçelievlere Mahallesi'ne kadar yürümek zorunda kaldığını, gazın, kavganın içinde evine gittiğini söyledi. Durmaz, şunları kaydetti:
"Vurdular, kırdılar ne çiçeklerimiz kaldı ne tabelamız kaldı ne yandaki bahçede söktüğümüz camlarımız kaldı. Eylemler dursun ki bir an önce hayatımıza dönelim. 15 gündür hem iş hem yaşam dengemiz bozuldu. Patronumuz bile sabah saat 5'e kadar bir şey olmasın diye dükkanı bekliyor. Bir an önce bu eylemler dursun, biz de normal yaşantımıza dönelim."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER