ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 08:42

Başkanlık sistemine adımı Avrupa'dan atıyoruz

Başkanlık sistemine adımı Avrupadan atıyoruz

Ağustos ayında 'Millet başkanını seçmek için sandığa gidecek' diyen Başbakan Erdoğan, kampanya startını Avrupa'dan verecek.


Yerel seçimlerden yüzde 45,6 oy alarak zaferle çıkan AK Parti, cumhurbaşkanı adayını ilk turda Çankaya Köşkü'ne göndermek için gerekli saha çalışmalarını hızlandırdı.

Yeni düzenleme ile yurtdışında yaşayan milyonlarca gurbetçinin bulundukları ülkelerde oy kullanabileceklerini dikkate alan AK Parti, Avrupa'daki seçmen için de çalışmalarını sürdürecek. Köşk'e aday olması beklenen Başbakan'ın, mayıs ayında Almanya, Hollanda ve Fransa'da gurbetçilerle mitinglerde biraraya gelmesi planlanıyor.

Millet başkanı seçmek için sandığa gidecek

Önceki gün 'Millet başkanını seçmek için sandığa gidecek' diyen Erdoğan, mitinglerine Almanya Köln'de başlayacak.

Sırasıyla Fransa ve Hollanda'ya da gideceği öğrenilen Başbakan Erdoğan'ın diğer mitingleri konusunda net bir tarih henüz belirlenmedi.

Avrupa'daki mitinglerin hangi mekanlarda yapılacağı konusunun bu hafta netleşeceği öğrenildi. Gurbetçilerle buluşmalar büyük olasılıkla stadyumlarda gerçekleşecek. Mitinglerde AK Parti flama ve bayraklarından ziyade sadece Türk bayrakları kullanılacak.

Yabancı ülkelerde oy merkezleri belirleniyor

Yurtdışındaki milyonlarca gurbetçi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek.

Türkiye'nin Avrupa ve Amerika'daki misyon temcilikleri, gurbetçilerin 4 gün sürecek oy verme işlemleri için sandık mekanı arayışlarını sürdürüyor.

Dışişleri ve Yüksek Seçim Kurulu'ndan temsilciliklere giden talimatlarda vatandaşlar için güvenli, ulaşımı kolay merkezlerin oluşturulması istendi. Spor salonları, okullar veya fuar alanları ile görüşmeler yapılırken, sandık merkezlerinin güvenliği için de ilgili ülkelerle görüşme başlatıldı.

Gurbetçilerin oy kullanım oranı artırılmak isteniyor

Yurtdışındaki diplomatik misyon temcilikleri yaklaşan seçimler için çalışmalarına hız vermiş durumda. Bu yıl ilk kez gümrüklerin dışında kendi bulundukları ülkede oy kullanacak gurbetçilerin sandığa akın etmeleri bekleniyor.

Tespitlere göre bugüne kadar 2.6 milyon gurbetçi seçmenin en fazla yüzde 7'si gümrüklere gelerek oy kullandı. Yeni düzenlemeyle bu rakamın daha yükseğe çıkması bekleniyor. Gurbetçiler, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını www.ysk.gov.tr adresinin 'Yurtdışı Seçmen Sorgulama' bölümünden kontrol edebilecek.

Cumhurbaşkanı'nın belirlemek isteyen seçmenler ilk tur oylama için 7 Ağustos'tan itibaren 4 gün süreyle oy kullanabilecek. Gurbetçiler ikinci tur olursa, 21 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında yeniden sandık başına gidecek.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER