ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 21:47

Başkan Sözen: Önümüzdeki 50 yıl Manavgat'ın içme suyu sorunu olmayacak

Başkan Sözen: Önümüzdeki 50 yıl Manavgatın içme suyu sorunu olmayacak


Antalya'nın Manavgat Belediyesi'nin Avrupa Birliği(AB) destekli İçme Suyu Projesi 18 ayda tamamladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB ve Manavgat Belediyesi'nin ortaklaşa yaptığı Manavgat İçme Suyu Projesi'nin toplam maliyetinin 20 milyon 294 bin Euro olduğu bildirildi.

Manavgat'ın Ulukapı Sülek köyü Sülek Tepesi'nde bulunan tesisin açılışını Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP İl Başkanı Devrim Kök, CHP Manavgat İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, sanatçı Onur Akın, AB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri yaptı.

Başkan Sözen, yaptığı açıklamada, 18 ayda tamamlanan projenin toplam maliyetinin 20 milyon 294 bin Euro olduğunu söyledi. AB, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyenin yaptığı işbirliği ile hazırlanan proje ile önünüzdeki 50 yıl Manavgat'ta içme suyu sorununun olmayacağını belirten Sözen, 20 milyon 294 Euro'luk bütçeli projenin yüzde 85'nin AB hibe kredili, yüzde 9'nu Manavgat Belediyesi ve yüzde 6'nında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılandığını kaydetti. Sözen, "Önümüzdeki 50 yıl Manavgat'ta içme suyu sorunu olmayacak. Manavgat kent merkezinde yetersiz gelen içme suyu alt yapısı, AB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 20 milyon 294 bin Euro'luk değerindeki hibe kredi ile tamamen yenilendi. 2012 Ocak ayında başlayan çalışmalar kapsamında, 22,2 kilometre yeni içme suyu hattı döşendi. Kanserojen madde içeren eski asbest boruları da içeren 41 kilometrelik hat iyileştirilmesi yapıldı. Ulukapı Sülek Tepesi'ne 10 bin metreküplük su deposu inşa edildi. 5 adet derin su kuyu pompası temin ve montajı ile 3 adet mevcut su kuyusunun da pompa değişimi yapıldı. İçme suyu hatları döşenirken, 600 milimetre ve 800 milimetre çapında dev içme suyu boruları kullanıldı. Manavgat'ın içme suyu boruları 30 yıl öncesine göre döşendiği için her yıl yüzde 7'i nüfus alan şehre su şebekeleri yetersiz geliyordu." diye konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER