ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 13:30

Başkan Sarıgül'den 1 Mayıs tepkisi

Başkan Sarıgülden 1 Mayıs tepkisi


Taksim Meydanı’nda çıkan olayları değerlendiren Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, "Şuan da sivil bir sıkıyönetim uygulanmakta. Sivil bir sıkıyönetimin mantığını da kesinlikle doğru bulmuyorum” dedi.
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim Meydanı’na gelen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Taksim’e yürümek isteyen sendikala üyelerine yapılan müdahalelere ilişkin açıklamalarda bulundu. “1977 yılında bu alanda bu noktada kaybettiğimiz arkadaşlarımızı bir kez saygıyla minnetle anıyorum” diyen Başkan Sarıgül, “Yıllar geçti hala bu meydanda özgür bir şekilde işçi arkadaşlarımız emek bayramını kutlayamıyor. İleri demokrasi diyorsak ileri, ileri demokrasi diye her dakika konuşma yapıyorsak yasaklayıcı bir mantığın olmaması lazım. Bu meydana baktığımız zaman çok rahat bir şekilde bu meydan görüş ve düşüncelerini aktarabilecekleri bir ortam sağlanabilirdi. Türkiye’de barış ortamının estiği bu noktada bu şekilde tedbirin alınması gerçekten düşündürücü. Şu anda bütün metrolar kapatılmış vaziyette. Bütün ulaşım araçları durdurulmuş vaziyette. Şuan da sivil bir sıkıyönetim uygulanmakta. Sivil bir sıkıyönetimin mantığını da kesinlikle doğru bulmuyorum” dedi.

"SIKIYÖNETİMİN UYGULANMASI BENİ SON DERECE ÜZMÜŞTÜR"
Sarıgül, “Özellikle 03.00’dan bu yana basın mensubu arkadaşlarımızın neler çektiğini kendi bölgemizde yaşıyorum. Türkiye’de 1 Mayıs 13 emniyet mensubu arkadaşlarımızın da çekmiş olduğu bu sıkıntıdan dolayı üzüntü içerisindeyim. İşçi arkadaşlarımızla emniyette çalışan arkadaşlarımızın karşı karşıya getirilmesi mantığını doğru bir mantık olarak görmüyorum. Emniyette çalışan arkadaşlarımızın da unutmayalım ki hakları ve hukukları var. Onlarında bir gün hakları ve hukukları var. Onlarında da bir gün sendika hakları olacak ve emniyette ki arkadaşlarımız da sendika haklarını, çoluğunun çocuğunun riskini demokratik haklarla arayacak. Sıkıyönetimin uygulanması beni son derece üzmüştür” diye konuştu.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER