ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 17:44

Basın kuruluşlarından ayrımcılığa kınama

Basın kuruluşlarından ayrımcılığa kınama


Çorum'daki basın kuruluşları Reyhanlı'daki elim terör olayını izleyen Cihan Haber Ajansı muhabirlerine yapılan ayrımcılığı kınadı. Bakanların Antakya Devlet Hastanesi'ndeki yaralı ziyaretine AA ve TRT kameramanları alınırken hastaneye ilk ulaşmış olmalarına rağmen Cihan muhabirleri binadan çıkarılmıştı.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, Hatay Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlama sonrası Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Antakya Devlet Hastanesi'nde yaralı vatandaşları ziyaretini, yalnızca Anadolu Ajansı (AA) ve TRT'nin haber yapmasına izin verilmesini kınadı.
Söz konusu uygulamanın bir ayrımcılık olduğunu belirten Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erzen, uygulama ile halkın haber alma özürlüğünün engellendiğini ve basın kuruluşları arasındaki rekabetin haksız bir ortama sürüklendiğini kaydetti. Erzen, "Hatay Reyhanlı'da meydana gelen acı olay, tüm halkımızı üzmüştür. Dolayısıyla olay, tüm basın kuruluşları için haber değeri taşımaktadır. Zaman zaman tanık olduğumuz bazı medya kuruluşlarına tanınan ayrıcalık, diğer basın kuruluşları için haksız bir rekabet ortamına yol açmakla birlikte öncelikle halkın haber alma özürlüğüne ve basın hürriyetine engeldir. Kelimenin tam anlamıyla basına sansürdür. Halkın tümünü ilgilendiren bir olayda sadece devletin yayın kuruluşlarına yayın ayrıcalığı tanınması, artık geçmişte kalan demirperde ülke uygulamalarını hatırlatıyor. Basın kuruluşları arasında ayrımcılığa sebebiyet veren sansürcü uygulamaların son bulmasını diliyor, Reyhanlı’daki ayrımcılığın son olmasını diliyorum.'' dedi.

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği'de Cihan Haber Ajansı muhabirlerine uygulanan ambargoyu kınadığını açıkladı. Dernek Başkanı Tugay Afat, yapılan uygulamanın hiç bir şekilde kabul edilemeyeceğini söyledi.
Medya kuruluşları arasında hiç bir şekilde ayrımcılık yapılamayacağını söyleyen Afat, durumun çok vahim ve üzücü olduğunu ifade etti. Basının doğru bir şekilde kamuoyunu bilgilendirmesi için gerekli ortamın hazırlanması gerektiğini söyleyen Afat, Cihan Haber Ajansı'na yapılan uygulamanın hiç bir medya kuruluşunun kabul etmeyeceğini aktardı.
Afat ''AA ve TRT'nin vahim olayı takip etmesine müsaade edilmesi ve diğer basın organlarının engellenmesi çok vahim bir durumdur. Hükümet yetkililerinin bu duruma sessiz kalmaması gerekmektedir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde bile yaşanan olaylarda yayın yasağı getirilmezken Hatay'daki üzücü olaydan dolayı uygulanan yayın yasağı da derhal kaldırılmalıdır. Bu gibi durumlar sadece 28 Şubat döneminde olan şeylerdir. Mevcut hükumet 28 Şubat'a karşı söylemlerinin arkasında durmalı ve basın için gerekli çalışma ortamı uygulamalıdır. Biz Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği olarak Cihan Haber Ajansı'na yapılan ve etik olmayan bu durumu kınıyoruz.'' dedi.
Afat ayrıca Hatay'da uygulanan yayın yasağının da acilen kaldırılması gerektiğini belirterek yetkililerin bu gibi uygulamalardan kurtulması gerektiğini aktardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER