ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 13:12

Basın Konseyi üyesi Kazan'dan Yanardağ'a ziyaret


Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi avukat Turgut Kazan, Ergenekon davasında 10 yıl 6 ay hapse mahkum edilen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ'ı, tutuklu bulunduğu Muğla Kapalı Cezaevinde ziyaret etti.
Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından cezaevi çıkışında gazetecilere açıklama yapan Kazan, Merdan Yanardağ'a "geçmiş olsun" dileklerini ileterek, sorunlarını dinlediğini söyledi.
Ziyareti hem avukat hem de Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi olarak gerçekleştirdiğini belirten Kazan, "Ne yazık ki Türkiye'de gazetecilik ya işsizlikle karşı karşıya kalıyor ya da doğru bildiğini yazanlar bir biçimde gazetelerden uzaklaştırılıyor. Yazabilenler cezaevine kapatılıyor. Türkiye gazeteciler için büyük bir cezaevi oldu. Bu konuya duyarlı herkes gibi Merdan ve pek çok gazetecinin, aslında gazetecilik yaptığı için tutuklandığını, mahkum olduğunu görüyoruz" dedi.
Kazan, özel yetkili mahkemeleri mahkeme saymadıklarını, onların siyasal bir kararlılığın gereğini yerine getirdiklerini iddia ederek, "Türkiye, ileri demokrasi adına yargı formatı kullanılarak siyasal iktidarın veya cemaatin sevmediği insanların kolaylıkla hapse atılabildiği bir dönemi yaşıyor. Bu dönemin 12 Mart, 12 Eylül darbe dönemlerinden daha kötü işlediğini bir hukukçu olarak görüyorum. Bundan da bir hukukçu olarak mahcubiyet duyuyorum" diye konuştu.
Merdan Yanardağ'ın moralinin yerinde olduğunu ve meslektaşlarına selam söylediğini ifade eden Kazan, şöyle devam etti:
"Merdan'a 'geçmiş olsun' dedim ve onu dinledim. Dinlediklerimden çıkardığım sonuç ise gazeteci olduğu için hapis cezasına çarptırıldığı. En basiti ondan ağır ceza alanlar tutuklanmadı ama o tutuklandı. Diğerlerinden farklı bir tek açıklaması var, o gazeteciydi ve ısrarla yazıyordu. Israrla yazmanın sonucu Türkiye'de cezaeviymiş. Morali çok iyi ve tüm gazetecilere selam söyledi."
Ergenekon davası kapsamında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Yanardağ, Bodrum'da 14 Eylül'de çıkarıldığı mahkemece "Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmak ve hükumeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasıyla tutuklanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER