ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 12:37

Başbuğ'un tahliye talebi reddedildi


Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un tahliye talebi reddedildi.

Emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un, avukatları aracılığıyla yaptığı tahliye talebi karara bağlandı. Başbuğ'un avukatları tarafından yapılan tahliye talebine, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "5 Ağustos 2013'te kovuşturma sona ermiştir. Biz bu konuda karar veremeyiz. Yeniden karar verilmesine yer olmadığına." gerekçesiyle red kararı verilmişti.

Başbuğ'un avukatları bu karara itiraz edince üst mahkeme olan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi bu talebi ve itirazı tekrar ele almıştı. Mahkeme tarafından görüşü sorulan duruşma savcısı Zafer Koç, mahkemeye sunduğu mütalaasında talebin kabul edilmesi yönünde görüş bildirmişti. Koç, "Kovuşturma aşaması neticesinde verilen karardan bugüne geçen süre zarfında dosyanın kapsamlı oluşu, sanık sayısının fazlalığı gibi makul kabul edilebilecek nedenlerle gerekçeli kararın henüz oluşturulamadığı, gerekçeli kararın yazılması sonrası da temyiz incelemesinde geçecek süre ile sanığın kişisel özellikleri ve sosyal durumu birlikte değerlendirildiğinde mahkemece sanığın tutukluluk halinin devamına ilişkin kararda güdülen amacın, yasada belirtilen 'Uygun görülecek bir ve birden fazla adli kontrol tedbiri uygulanması neticesinde de sağlanabileceği vicdani kanaatine varılmakla, açıklanan nedenlerle adli kontrol hükümleri uygulanmak' suretiyle vaki itirazın kabulüne karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur." gerekçesini yazıya dökmüştü.

Sanık İlker Başbuğ'un sosyal paylaşım sitesi olan Twitter'da ailesi ve avukatları tarafından kullanılan kişisel hesabında, yaptıkları itiraza mahkeme tarafından red kararı verildiği bildirildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER