ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 13:37

Başbakanlık önündeki eylemlere soruşturma tamamlandı


Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinin, Başbakanlık çevresinde geçen yılın son aylarında üst üste yaşanan eylemlere ilişkin soruşturması sonuçlandı.
     Başsavcıvekilliği, Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Turan Titiz ile Nuri Başkapan, Ali Uçaner, Emrah Ateş, Ömer Aldemir ve Harun Albayram hakkında, "terör" suçları yönünden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.
     Ancak haber amacıyla Başbakanlık çevresinde çekim yaptığı belirtilen gazeteci Titiz dışındaki diğer şüphelilere ilişkin dosya, "genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması" ve "kişilerin huzur ve sükununun bozulması" suçlarından gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.
     Nuri Başkapan, 5 Kasım 2012'de Başbakanlık Merkez Binası Müracaat Kapısı'ndan içeri girerek kurusıkı tabancayla havaya ateş etmişti.
     Bundan iki gün sonra, Başbakanlığın bir cephesinin bulunduğu Vekaletler Caddesi'nde Ömer Aldemir, benzin dökerek kendini yakmaya kalkışmış, DİHA muhabiri Turan Titiz ise Başbakanlık çevresinde kamerayla çekim yaptığı için şüpheli görülmüştü.
     Ali Uçaner, 8 Kasım 2012'de, Vekaletler Caddesi'ndeki bir canlı yayın aracının kapısını açarak, "Başbakan'a Kuran-ı Kerim'den mesaj getirdim. İnsanlığın kötüye gittiğini, bunu da basına açıklayacağım. Beni çeker misiniz" demişti.
     Emrah Ateş, bu olaylarla yakın tarihte, 155'i arayarak "Başbakanlık ya da AK Parti Genel Merkezi önünde intihar edeceğine" ilişkin ihbarda bulunmuş ve bir iş hanının çatısına çıkmış, Harun Albayram ise Başbakanlığa giderek, "Başbakan ile görüşme" konusunda ısrarcı olmuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER