ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Haziran 2013 Pazartesi 07:16

Başbakan’ın evinde üst düzey güvenlik önlemi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara Keçiören’deki ikametine yürümek isteyen bir grup, polis ekipleri tarafından engellendi. Evin çevresindeki güvenlik tedbirleri üst düzeyde artırıldı.

Saat 00.00 sıralarında 50 kişilik grup Altınpark’tan Cihangir Caddesi’ne geçerek Başbakan’ın evine doğru yürümek istedi. Cihangir Caddesi’nde grubun önünü kesen polis ekipleri grubu dağıttı. Grupların toplanıp tekrar gelme olasılığı üzerine Başbakan’ın evinin etrafında güvenlik önlemleri artırıldı. Cihangir Caddesi bir süre araç ve yaya trafiğine kapatılırken olay yerine Ankara Emniyetine bağlı özel harekat ekipleri de geldi. TOMA, çok sayıda çevik kuvvet ve yunus ekipleri Başbakan’ın evine yönlendirilirken, ikamete açılan tüm cadde ve sokaklar kapatıldı. Başbakanlık Koruma Dairesi’nde görevli polislerin de ikamete geldikleri görüldü.

TOMA, MÜDAHALE SIRASINDA ZARAR GÖRDÜ

Atatürk Bulvarı ABD Büyükelçiliği yanında polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Göstericiler ekiplerin gazlı müdahalesiyle dağıtılırken olaylar sırasında bir TOMA hasar gördü. TOMA’nın alt tarafında çıkan küçük çapta yangını itfaiye ekipleri söndürdü.

Öte yandan, AK Parti Genel Merkezi’ne doğru bir grubun yürüyüşe geçtiği ihbarını alan polis ekipleri Söğütözü Caddesi’nde güvenlik tedbirlerini artırdı. Cadde trafiğe kapatılırken çevik kuvvet polisinin ateş yakarak ısınmaya çalıştığı görüldü. Grubun kendiliğinden dağılması üzerine güvenlik tedbirleri normale çekildi.

TOMA'DAN SIKILAN BASINÇLI SUYA KAPI İLE DİRENDİ

HASAN KÜÇÜK / MERSİN

Mersin'de, İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı olaylarını protesto eden bazı guruplar polise taş ve bira şişeleri ile saldırdı. Vatandaşların etkilenmemesi için gaz kullanmayan polisler, ses bombası atan gruplara basınçlı su sıkarak müdahale etti. Eylemcilerden birinin kapı ile basınçlı suya direnmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Eylemci basınçlı suyun etkisiyle kapıyı atarak kaçmak zorunda kaldı.

Sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen gruplar, dün akşam saatlerinde Adnan Menderes Bulvarı Barış Meydanı'nda toplandı. Bazılarının ellerinde Türk bayrağı bulunan göstericiler, Adnan Menderes Bulvarı'na doğru yürüyüşe geçti. Yolu trafiğe kapatan kalabalık, attıkları sloganlarla hükümeti protesto etti. Daha sonra Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerine çıkan kalabalık, çöp konteynırlarını devirerek yolu kapattı.

Polisler ise kalabalığı uzaktan takip ederek müdahalede bulunmadı. Kalabalık Yenişehir İlçesi ara sokaklarında eylemlerini sürdürdü. Gecenin ilerleyen saatlerine rağmen gösterilerine devam eden gruptakilerden bazıları olayı uzaktan izleyen polislere taş attı. Polis atılan taşlara ve edilen küfürlere rağmen müdahale etmedi.

Yaklaşık 200 kişilik grup ise İnönü Bulvarı üzerindeki AK Parti Yenişehir İlçe Başkanlığı binasına saldırmak istedi. Bunun üzerine güvenlik önlemi alan polisler gruba basınçlı su ile müdahale etti. Buradan dağılan kalabalıktan bazıları Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Toplum Destekli Polis Şubesi önüne gelerek yolu trafiği kapattı. Kalabalığa yine müdahale etmeyen polisler, yüzleri maskeli bazı kişilerin taş ve bira şişesi ve ses bombası atması üzerine basınçlı su sıkarak müdahalede bulundu.

Gruptan bir kişinin kapı ile basınçlı suya direnmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Eylemci basınçlı suya direnemeyince çareyi kapıyı atıp kaçmakta buldu. Olaylar nedeniyle fenalık geçiren genç kıza önce arkadaşları, sonra sağlık görevlileri müdahale etti.

KAVGA ETMEK İSTEYEN KARŞIT GÖRÜŞLÜ İKİ GENÇ BASINÇLI SU İLE AYRILDI

Bir grup genç, eylemcilerin yola attığı taşları ve malzemeleri temizledi. Bu sırada karşıt görüşlü iki genç arasında başlamak üzere olan kavgayı polis basınçlı su sıkarak ayırdı. Bunun üzerine eylemci genç, polise parke taşı attı. Asayiş Şube Müdürü Serdar Özlü de kendilerine taş ve şişe atan gruba nasihat ederek dağılmalarını sağladı. Olaylarda 10 kişi göz altına alındı.

TUNCELİ'DE GEZİ PARKI EYLEMLERİ

Tunceli'de, 'Gezi Parkı' eylemcilerine destek amacıyla düzenlenen gösteride bazı şahıslar kent merkezinde bulunan Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu'na taş ve sopalarla saldırıda bulundu. Polisin tazyikli su ve biber gazı kullandığı olaylar saatlerce sürdü.

Tunceli'de dün akşam saatlerinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir araya gelen yaklaşık 400 kişilik grup, burada alkış ve sloganlarla Taksim'de yaşanan olayları protesto etti. Protesto esnasında bazı göstericiler kaldırım taşlarını sökerek kent merkezinde bulunan Şehit Nahit Bulut Polis Karakolu ile güvenlik önlemi alan TOMA polis araçlarına attı.

Polisin tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ettiği grup, yollara barikat kurarak polise taşlarla karşılık verdi. Saatlerce süren gerginlik vatandaşların araya girmesiyle sona erdi. Polis, bazı şahısları gözaltına aldı.

ESKİŞEHİR'DE PROTESTOLAR PROVOKASYONA DÖNÜŞTÜ

Eskişehir'de Taksim'deki 'Gezi Parkı' olaylarına destek vermek için toplanan grubun protestosu üçüncü gününde de provokasyona dönüştü. AK Parti İl Binası'na yürümek isteyen grup, caddeleri savaş alanına çevirdi. Barikatlar kurarak çevreyi ateşe veren grup, birçok kamu malına ve işyerine zarar verdi.

Eskişehir'de Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek vermek için akşam saatlerinde Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan yaklaşık 7 bin kişilik grup, sloganlarla yaşanan olayları protesto etti. Sendikaların ve partilerin destek verdiği eylem geç saatlere kadar sürdü. Ancak eylemcilerin içerisinden bir grup, bölgeden ayrılarak AK Parti İl Binası'nın bulunduğu Yunus Emre Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak yoluna devam eden grup Yunus Emre Caddesi'ne girdiğinde polis barikatıyla karşılaştı. Polise taş, şişe ve misket bilyeler fırlatan grup, daha sonra cadde üzerinde barikat kurdu. Çevreden buldukları demir levhaları ve taşları yollara dizen eylemciler, buldukları lastikleri yakarak caddeyi ateşe verdi. Polisin 'Dağılın' uyarılarına aldırmayan eylemciler, gösterilerine devam etti. Polis gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Yaklaşık 8 saat süren olaylarda eylemciler birçok kamu malına ve çevre esnafa zarar verdi. Polisin tüm uyarılarına aldırmayan grup daha sonra ara sokaklara kaçtı.

EYLEMCİLER TAKSİ DURAĞINDAN CANLI YAYIN YAPTI

Bu sırada yaşanan eylemi canlı olarak internet üzerinden yayın yapan eylemcileri, polis mobese kameralarından tespit etti. Eylemci grubu geri püskürten polis, cadde üzerinde bulunan taksi durağındaki göstericileri yakaladı. Burada bilgisayar ve kamera ile eylemdeki olayları canlı olarak yayın yaptıkları görüldü. Polis, göstericileri gözaltına aldı.

Bu arada, gözaltına alınanların arasında doktor üniformalı tıp öğrencilerinin olması dikkat çekti. Taksi durağı önünde ilk yardım çantası ile yaralanan eylemcilere tıbbi destek sağlayan tıp öğrencileri, polis tarafından işlem yapılmak üzere emniyete götürüldü.

UŞAK'TA 'GEZİ PARKI' EYLEMLERİ

Uşak'ta değişik noktalarda küçük gruplar halinde toplanan 'Gezi Parkı' eylemcileri, kent meydanında bir araya geldi.

Aralarında CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın da bulunduğu yaklaşık bin kişilik grup, dün saat 22.00 sıralarında Uşak kent meydanında bir araya gelerek eylemlerine devam etti. Grup, ellerinde getirdikleri tencere ve tavaları birbirine vurarak eylem yaparken bazı Uşaklılar ise evlerinde bulunan lambaları söndürüp eyleme destek verdi. Bazı araç sürücülerinin kornalarını çaldıkları görüldü.

Kent meydanından hareket ederek İsmetpaşa Caddesi üzerinden Zübeyde Hanım Caddesi'ne geçen eylemciler, stadyum kavşağına yürüdü. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, İzmir - Ankara karayolunu trafiğe kapatarak Atapark'a yürüyüşe geçti. Uşak'taki destek yürüyüşü 2. gününde de olaysız şekilde bitti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER