ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Mayıs 2014 Cumartesi 13:14

Başbakan'ın 1915 olayları mesajına yorum

Başbakanın 1915 olayları mesajına yorum

Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına Tarih Profesörü Justin McCarthy'dan değerlemdirme


Louisville Üniversitesi Tarih Profesörü Justin McCarthy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına ilişkin, "Kötü zamanlar için üzgün olduğunuzun belirtilmesi her iki taraf için önemli ve olumlu bir adım. Başbakan'ın ağzından Türkiye'nin üzgün olduğunun belirtilmesi, Türkiye'nin suçlu olduğunu göstermez" dedi.

McCarthy, 3. Dünya Türk Forumu'na katılmak için geldiği Edirne'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajının, Ermeniler için büyük bir jest olduğunu söyledi.
Başbakan'ın mesajına Ermenistan'ın da cevap vermesi, üzüntülü olduğunu belirtmesi gerektiğini ifade eden McCarthy,

"Kötü zamanlar için üzgün olduğunuzun belirtilmesi her taraf için önemli ve olumlu bir adım. Başbakan'ın ağzından Türkiye'nin üzgün olduğunun belirtilmesi Türkiye'nin suçlu olduğunu göstermez" ifadelerini kullandı.
McCarthy, Türk-Ermeni ilişkilerinin düzelmesi için bir diyalog köprüsünün kurulması gerektiğini vurguladı.
Konunun tarihçilerden oluşan bir komisyona bırakılması gerektiğini dile getiren McCarthy, şöyle devam etti:
"Türk-Ermeni sorunu, bir tarih sorunu. Tarihin de gelecek kuşaklara objektif şekilde anlatılması gerekiyor. Türkler ile Ermeniler arasındaki çatışma, savaş ortamında başladı. 1. Dünya Savaşı'nda 1,5 milyon Ermeni'nin öldüğü söyleniyor. Böyle olmuş olsaydı her Ermeni'nin iki kez ölmesi gerekirdi. Nüfusları bu kadar kalabalık değildi. Ölümlerin birçoğu da enfeksiyonlar sonucu gerçekleşmiştir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER